Święta Bożego Narodzenia to prawdziwa uczta dla wszystkich naszych zmysłów – i to chyba właśnie dlatego co roku tak niecierpliwie ich wyczekujemy. Pozytywne bodźce różnego rodzaju pozwalają nam bowiem w pełni wypocząć i wreszcie się zrelaksować. Kolorowe, gustowne dekoracje świąteczne cieszą nasz wzrok, subtelne dźwięki świątecznych kolęd to miód na nasze uszy… Ale najbardziej rozpieszczanymi w okresie świątecznym zmysłami są jednak bez wątpienia smak i węch. Potrawy wigilijne, dzięki oryginalnemu i właściwemu tylko sobie bukietowi przypraw i dodatków, pachną jak dzieciństwo i rozpieszczają nasze podniebienie. Jakie przyprawy będą ci potrzebne, by wyczarować naprawdę smakowite, aromatyczne święta? Przygotowaliśmy małą ściągawkę, która przyda się podczas zakupów!

  1. korzenne: cynamon, goździki, kardamon

Potrawy wigilijne swój niepowtarzalny, wyjątkowy charakter zawdzięczają przede wszystkim aromatycznym przyprawom korzennym. Z uwagi na swój intensywny zapach i smak oraz właściwości rozgrzewające przyprawy z tej grupy doskonale pasują do wszystkich zimowych przepisów, pobudzając nasze zmysły i poprawiając samopoczucie w długie, chłodne wieczory. Korzenne skarby, które warto mieć pod ręką przed wielkim świątecznym gotowaniem, to m.in.:

  • Cynamon. Do przygotowania esencjonalnego kompotu z suszonych owoców przydadzą ci się kawałki kory cynamonu, zaś przy świątecznych wypiekach i deserach bardziej praktyczny okaże się cynamon mielony.
  • Kardamon. Wyraźna, nieco gorzkawa kardamonowa nuta wydobędzie pełnię smaku ze słodkiej, tradycyjnej kutii. Odrobina kardamonu dopełni też dzieła, jeśli chodzi o świąteczny piernik.
  • Goździki. Niepozornych, ale niezwykle intensywnych w smaku i aromacie goździków, podobnie jak cynamonu, nie może zabraknąć w przyprawie do piernika i w wigilijnym kompocie.
  • Wanilia. Niezastąpiona w świątecznych wypiekach wanilia podkreśli też wyjątkowy smak kutii pełnej bakalii. Jeśli masz taką możliwość, to sięgnij po całą laskę wanilii, by uzyskać pełnię smaku – wydobyte z jej wnętrza ziarenka są dużo bardziej intensywne niż cukier czy aromat waniliowy.
  1. angielskie i liść laurowy

Choć ziele angielskie również zalicza się do przypraw korzennych, postanowiliśmy wymienić je razem z jego niemal nieodłącznym towarzyszem, jakim jest liść laurowy. W kuchni polskiej ten przebojowy duet przydaje się na każdym kroku – nic więc dziwnego, że i tradycyjne potrawy wigilijne nie mogą się bez niego obejść. Kilka kuleczek ziela angielskiego oraz kilka liści laurowych dodaje się zwyczajowo do większości z nich: pływają w postnym wigilijnym barszczu, dodają wyrazistości kapuście z grzybami, odpowiadają za charakterystyczny smak octowej zalewy do śledzi i karpia w galarecie… Pamiętaj więc, żeby uzupełnić ich zapasy przed wigilijnymi przygotowaniami, bo będziesz sięgać po nie niemal co chwilę.

  1. – czarny, biały, cytrynowy

Smak świąt nie byłby też kompletny bez kilku gatunków pieprzu. Spora szczypta klasycznego, czarnego mielonego pieprzu nadaje specyficznego wyrazu farszowi do uszek z grzybami, podkręcając przy tym smak całego wigilijnego barszczu. Biały pieprz mielony, który świetnie komponuje się z kminkiem, pozwala natomiast odpowiednio doprawić wigilijne dania z kapusty, jak kapusta z grzybami czy z grochem oraz nadziewany kiszoną kapustą kulebiak. Aromatyczny pieprz cytrynowy z kolei zapewnia idealny smak świątecznych potraw z ryb, szczególnie tych smażonych i pieczonych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here