W obecnych czasach bardzo ciężko jest poznać wszystkie egzotyczne nazwy różnych produktów oraz substancji, a także wiedzieć do czego się je stosuje i czym właściwe są. Jednym z takich produktów są poliole, czy wiesz co to jest? Sprawdź!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/co-to-sa-poliole-czym-sa-rodzaje-wlasciwosci-i-wystepowanie/

Co to są poliole?

To nic innego jak uwodornione węglowodany, które stosuje się jako substytut cukru. To dzięki nim udaje się wyprodukować produkty spożywcze bez cukry, które nie są szkodliwe, a także mają mnóstwo korzyści zdrowotnych.

Poliole zapewniają ten sam smak oraz strukturę produktom, które wymagają jego dodatku, ale mają za to połowę ich wartości kalorycznych. Znajdziesz je w gumach do żucia, lodach oraz w wypiekach. Doskonale również nadają się jako składnik nadzienia do wypieków, jogurtów, napojów oraz słodzików stołowych.

Poliole są chemicznie wyekstrahowane, co wówczas pozwala im osiągnąć postać czystego słodzika, jednakże występują również naturalnie w takich produktach, jak kalafior, morele i grzyby.

Właściwości polioli

Nie są one niezbędnymi składnikami odżywczymi, ale za to przyczyniają się do utrzymania zdrowego środowiska oraz funkcji jelita grubego. Nie są one całkowicie trawione w jelicie cienkim, a więc niezmienione dostają się do jelita grubego, w którym są reabsorbowane, a dzięki temu powodują miękką konsystencję wydalanego stolca, dlatego też dobrze sprawdzą się dla osób z zaparciami.

Poza tym nie powodują one powstawania próchnicy oraz jej rozwoju i mają niski indeks glikemiczny, więc mogą je spożywać osoby z cukrzycą oraz chorujące na choroby sercowo-naczyniowe. Są one także łatwostrawne oraz osmotyczne – nawadniają jelita oraz przeczyszczają je i oczyszczają.

WHO odnośnie polioli nie wykazało żadnych toksycznych działań, a nawet uznało je za całkowicie bezpieczne. Mogą one jednak powodować biegunkę, niestrawność albo wzdęcia. W Polsce spotkasz je pod nazwą mannitol, sorbitol, maltitol, laktitol, ksylitol, erytrytol, izomalt oraz syrop sorbitolowy i syrop maltitolowy.

Przeczytaj też: https://www.moda.info.pl/tapioka-to-samo-zdrowie/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here