Podczas wykańczania świeżo zakupionego mieszkania bądź domu, przychodzi czas na wykończenie najprzyjemniejszego zakątka, którym jest łazienka. Jeśli chodzi o ściany, należy zadecydować, co ma na nich się znajdować. Czy mają być to płytki, aż po sufit, czy też płytki do pewnej wysokości, a resztę powierzchni pomalowane farbą. Bez względu na to, który pomysł będziemy uważać za słuszny, w każdym z tych przypadków musimy i tak pomalować sufit.
Przy wyborze farby, należy pamiętać, że łazienka podobnie jak pralnia czy też kuchnia, to pomieszczenia narażone na dużą styczność z wilgocią. W miejscach, gdzie ściana ma bezpośredni kontakt z wodą, tak jak jest w przypadku prysznica, należy ścianę wyłożyć ceramiką. Pozostała powierzchnia, nie mająca tego bezpośredniego kontaktu z wodą, może być pomalowana farbą. Farba do łazienki powinna mieć właściwości zapewniające ochronę przed wilgocią. Jest to na pewno jeden z trudniejszych wyborów, gdyż rynek dysponuje farbami różnych marek, m.in. takimi, które są przeznaczone stricte do łazienek i kuchni. Różne marki równają się różnym recepturą, innym właściwością. Farby z wyższej półki zawierają w swoim składzie domieszki srebra, które mają za zadanie stabilizować ilość bakterii i grzybów, które mogą wywoływać choroby, na poziomie maksymalnie tolerowanym przez ludzi. Cząstki srebra mają w swoich zadaniach działać przeciwgrzybicznie i bakteriobójczo oraz zapewnić jak najlepsze warunki higieniczne w pomieszczeniach, które są szczególnie na działanie tychże mikroorganizmów narażone. Tarcza obronna na ścianie jest dopóty, dopóki jest pokryta warstwą farby, dzięki temu nie mamy obowiązku częstego malowania ścian, w celu zapewnienia odpowiedniej ochrony. Oczywiście, aby farba spełniała jak najlepiej swoje funkcje, ważną czynnością jest również, odpowiednie przygotowanie powierzchni ściany do malowania. Należy w tym momencie pamiętać o kilku zasadach:
– na początku należy dokładnie oczyścić powierzchnię z wszelkich zabrudzeń, wodą z detergentem, w momencie kiedy podłoże do malowanie jest zgrzybiałe, należy usunąć warstwy starej farby, dokładnie umyć powierzchnię detergentem, a następnie użyć środka grzybobójczego,
– jeśli w ścianie znajdują się jakiekolwiek ubytki, należy je uzupełnić gładzią gipsową lub masą szpachlową, w momencie wyschnięcia, należy ją delikatnie zeszlifować, a powierzchnie oczyścić z pyłku,
– ścianę należy zagruntować preparatem, który poleca producent farby,
– aby przystąpić do malowania, musimy mieć pewność, że ściana jest całkowicie sucha.
Obecnie panuje trend na łączenie różnych materiałów w wykończeniu łazienki. Może to być ceramika, gres czy też kamień w roli głównej z farbą. Należy jednak pamiętać, że przy odpowiednim doborze farby, oraz prawidłowym jej zastosowaniu, zapewniamy sobie ochronę powierzchni na dłuuugie lata. Dzięki ogromnej gamie kolorystycznej, zapewne każdy znajdzie odpowiedni odcień, który idealnie skomponuje się z resztą wyposażenia znajdującego się w danym pomieszczeniu, np. z kolorem i wzorem płytek.
Właściwości farb łazienkowych.
[Głosów:0 Średnia:0/5]