Mieszkańcy Europy, w przeciwieństwie do mieszkańców innych części świata, niemalże zawsze śpią pod kołdrą – nawet wtedy, gdy temperatura za oknem przekracza 30 stopni C w nocy, bo po prostu są do tego przyzwyczajeni. Cięższy puch lepiej zostawić sobie jednak na zimę i późną jesień. Latem i wiosną sprawdzą się natomiast lekkie kołdry letnie.

Optymalny typ wypełnienia

Kołdry mogą mieć wypełnienie naturalne bądź syntetyczne. Które okaże się więc lepsze dla kołder na lato? To zależy od ich odbiorcy. Lepszą wentylację zapewniają zwykle kołdry z wypełnieniem naturalnym, które potrafią oddychać, ale niestety nie każdy może ich używać.

Alergia na roztocza i kurz lub właśnie wybrane materiały naturalne powinna być powodem do sięgnięcia po wypełnienie syntetyczne. Syntetyki często są po prostu bezpieczniejsze. Nie wywołują alergii i uczuleń. Nieraz okazują się też bardziej higieniczne, albowiem nie gromadzą na sobie wielu zanieczyszczeń, w przeciwieństwie do niektórych włókien naturalnych.

Właściwa gramatura

Kołdra letnia powinna być kołdrą lekką i cienką. Musi w taki sposób otulać śpiącą pod nią osobę, by wręcz nie dało się jej odczuć na ciele. Parametry te są wyznaczane i oceniane na podstawie gramatury materiału. Jaka powinna ona zatem być?

Optymalna gramatura dla większości uniwersalnych kołder letnich mieści się w przedziale 500-1000 g. Im mniejsza jest ta wartość, tym bardziej przewiewny i lżejszy staje się materiał.

Zapewnianie termo wentylacji

Kołdry letnie mają zabezpieczać ciało przed przegrzaniem i to jest właśnie ta ich najważniejsza funkcja. Gdy jednak temperatura w pokoju jest skrajnie wysoka, nic nie jest w stanie zapobiec poceniu się ciała w nocy. Ważne staje się wtedy to, by kołdra była w stanie odprowadzać wilgoć ze skóry.

Utrzymanie ciała w suchym i higienicznym stanie wpłynie pozytywnie na ogólną jakość snu. Nie da się mówić o udanym odpoczynku w nocy, gdy człowiek co chwilę budzi się zlany potem.

Bezpieczeństwo użycia

Czasami można jednak spotkać się z przekonaniem, że kołdry letnie nie są bezpieczne, bo z uwagi na swoją cienkość i lekkość zwiększają ryzyko przeziębienia. Na szczęście jest to mit. Porządna kołdra potrafi manewrować poziomem nagrzania ciała.

Przeziębienie częściej natomiast jest skutkiem przegrzania ciała niżeli jego wychłodzenia. Ogólnie rzecz biorąc skrajności nigdy nie są dobre.

Kołdry letnie dostępne są w ofercie Vege Home.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here