Klasyczna biel okien, która kiedyś nie miała zbyt wielu konkurentów na próbnikach, pokazywanych przez sprzedawców, dziś nie jest już jedynym z dostępnych kolorów. Pełna paleta barw jednolitych lub drewnopodobnych stwarza ogromne możliwości dekoratorskie, ponieważ okna już dawno przestały pełnić tylko funkcję ochronną i zapewniać ciepło. Modernistyczne domy, w których stolarka okienna komponuje się z fasadą budynku, zawdzięczają swój design właśnie oszkleniom. I choć producenci nie mają umiaru w tworzeniu nowych odcieni, to zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja, warto się zastanowić nad przemijalnością trendów, a użytecznością okien, która ma trwać przez lata.

Jakie kolory okna wybierane są najczęściej, do czego pasują i czym się kierować przy ich zakupie? Na stronie http://oknotest.pl/ można znaleźć wiele, przydatnych informacji.

Drewno czy nie drewno?

Klasyczną i elegancką okleiną, która znalazła zastosowanie w wielu domach jest kolorystyka drewnopodobna. Najbardziej popularne odcienie to klasyczny dąb, buk, lub złoty orzech. Nie ma wątpliwości, że drewno, jako naturalny surowiec, wprowadza w mury domu wiele ciepła i przytulności. Co ważne – jakość wykonanych oklein do złudzenia przypomina drewnianą stolarkę okienną, odznaczając się elegancją i ponadczasowym stylem.

Dystans czy szaleństwo?

Różnorodność stylów i technik budowania współczesnych domów jest ogromna i bardzo zróżnicowana. Wiele z nich odznacza się modernistycznymi kształtami, oraz bogatą kolorystyką elewacji lub elementów wykończenia. Nie jest zatem tajemnicą, że klienci coraz częściej wybierają odważne i nowoczesne stolarki okienne, które będą komponowały się z pozostałymi elementami domu. Czasem wyobraźnia kieruje w stronę ekstrawaganckiej palety, jednak racjonalizm każe wypośrodkować marzenia. Czasem też wygrywa szaleństwo i ekspresja i klienci decydują się na zakup okien w kolorze niebieskim, czerwonym lub żółtym.

Do czego dobrać okna?

Pamiętać jednak należy o tym, że okna mają swoje zastosowanie od z zewnątrz, jak i wewnątrz, zatem muszą być dobrane także do środkowych pomieszczeń i stylu, jaki w nich dominuje. Często stawiane pytanie, jakie pada przed zakupem stolarki, to “do czego dobrać okna?”. Jeśli decyzja pada na fronty, należy pamiętać, że architektura nie kończy się na elewacji i jej kolorach. Okna muszą być spójne z całością, czyli dachem, podbitką, drzwiami frontowymi i bramą garażową. Ponadto, błędem jest podążanie tylko za wyznaczanymi trendami, ponieważ te mijają, a okna pozostają na dłużej.

Nowatorskie rozwiązania

Bardzo popularnym kolorem stolarki okiennej są ciemne odcienie, będące pochodnymi od popielu, czyli grafit, antracyt, czerń lub szarość. Nie ma co ukrywać – montaż tego typu oszkleń jest bardzo efektywny i pasuje do wielu wykończeń i aranżacji. Warto jednak wiedzieć, że ciemna kolorystyka okien przyciąga promienie słoneczne i te mogą się szybko nagrzewać. Ważna jest więc jakość montażu, oraz samych profili, ponieważ na skutek wysokich temperatur, te mogą nie tylko płowieć, ale i rozszerzać się do niebezpiecznego poziomu i pękać.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup okien o podwójnej kolorystyce, która może być piękna, ale z pewnością jest funkcjonalna. Decydując się na różne odcienie okien z dwóch stron, można mieć pewność, że te będą pasowały zarówno do pomieszczenia jak i elewacji.

Jaki charakter, takie okna

Nie ma wątpliwości, że styl wybierany do urządzenia wnętrza domu jest zawsze przemyślany i spójny z upodobaniami gospodarzy. To on odzwierciedla ich gust. Okna zatem muszą być harmonijne z pozostałym urządzeniem pomieszczenia, zachowując swoją neutralność, lub wyróżniając się kolorem.

Popularna biel ścian, lub jasne barwy od niej pochodzące, przyjmą całą paletę okien, doskonale z sobą korelując. Tym, którzy lubią zachować równowagę, oraz gustują w pastelowych kolorach spodobają się minimalistyczne odcienie beżu lub szarości. Z kolei awangardowy wizerunek zapewnią intensywne oszklenia, wyróżniające się mahoniowymi, czekoladowo brązowymi lub ciemnoszarymi profilami.

Więcej informacji na temat kolorów okien znajdziesz na http://oknotest.pl/artykuly-i-wiadomosci-branzowe/vetrex/kolory-okien-pcv

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here