Emolienty do pielęgnacji skóry wrażliwej – prawidłowa pielęgnacja skóry atopowej

0
1387

Skóra atopowa to problem, który dotyka coraz większej ilości małych dzieci. Już noworodki mogą mieć kłopoty ze skórą objawiające się zaczerwienieniem, przesuszeniem i wypryskami. Jak w takiej sytuacji pielęgnować ciało dziecka, aby nie zrobić mu jeszcze większej szkody?

Wymagająca skóra atopowa jest dość ciężka w pielęgnacji głównie pod tym względem, że w jej wypadku nie można stosować wszystkich kosmetyków myjących. Większość ogólnodostępnych płynów i żeli do kąpieli spowoduje, że stan naskórka się pogorszy. To samo dotyczy innych kosmetyków nakładanych na skórę, jak kremy do twarzy czy balsamy do nawilżania ciała.

Które kosmetyki są bezpieczne dla dzieci ze skórą atopową?

Lekarze zalecają, aby rodzice i opiekunowie dzieci z atopią stosowali wyłącznie emolienty, czyli specjalne kosmetyki do skóry wrażliwej i alergicznej. Tego typu żele do mycia, płyny do kąpieli, kremy do twarzy i balsamy do ciała mają specjalnie dobrany skład, aby spełniały swoje zadanie, czyli np. dokładnie myły, nawilżały lub odżywiały skórę, a dodatkowo nie powodowały żadnych podrażnień. Stosowanie takich kosmetyków nie niszczy naturalnej bariery hydrolipidowej naskórka, której zachowanie jest wyjątkowo ważne w przypadku skóry alergicznej (więcej na temat emolientów przeczytasz również na www.latopic.pl.

Większość emolientów ma w swoim składzie substancje, które dodatkowo koja podrażnienia i łagodzą uciążliwe uczucie swędzenia skóry, dzięki czemu dzieci zaczynają znów czuć się komfortowo.

Należy pamiętać, że atopowe zapalenie skóry nie jest wyłącznie problemem kosmetycznym. Jest to dolegliwość, która dla małego dziecka bywa wyjątkowo silna. Dzieci z nieleczoną atopią są często rozdrażnione, płaczliwe, gorzej jedzą i śpią, co w efekcie przekłada się źle na ich ogólny rozwój. Między innymi właśnie dlatego stosowanie odpowiednich kosmetyków myjących i pielęgnacyjnych powinno być w takim przypadku podstawą.

Jeżeli u Twojego dziecka zdiagnozowano atopię, to dowiedz się również, jak wygląda prawidłowe leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here