Nie wszystkie skróty, zapożyczenia i nowe wyrazy są zrozumiałe dla wszystkich bez wyjątku. Czasem przyda się dodatkowe wyjaśnienie, aby wszystko stało się jasne. Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie, co znaczy km?

Skrót km to skrót od kilometr. Kilometr to inaczej 1000 metrów, jest to jedna z podstawowych jednostek miary. Służy do określania odległości pomiędzy danymi obiektami. Aby nie powtarzać się i nie pisać za każdym razem “10 kilometrów”, “20 kilometrów”, “z punktu a do punktu b jest 25 kilometrów”. Dlatego używa się skrótu km, który często funkcjonuje w naszej pisowni w codziennym życiu.

Podobnie jest w określaniu prędkości. Chcąc stwierdzić, że poruszamy się z prędkością 90 kilometrów na godzinę, aby skrócić swoją wypowiedź, piszemy 90 km/h. Km to skrót od kilometrów, a h to skrót od godziny. W ten sposób oszczędzamy czas na pisaniu. Taki skrót możemy też znaleźć w instrukcjach obsługi, na tablicach informacyjnych, a nawet na licznikach prędkości w samochodach. Gdyby nie takie skróty, wszystkie napisy nie zmieściłyby się tam, gdzie powinny być, lub byłyby napisane zbyt małą czcionką, uniemożliwiając przeczytanie ważnej informacji.

Skrót km można znaleźć też w zadaniach z matematyki lub w książkach, gdzie często pojawia się to słówko. Kilometr to najpopularniejsze rozwinięcie tego skrótu i w codziennym życiu raczej nie spotyka się innych rozwinięć tego skrótu. Czytając więc km możemy być niemal pewni, że chodzi właśnie o kilometry. Natomiast km/h, to już oznaczenie prędkości.

http://www.guzikcidotego.pl/

[Głosów:1    Średnia:1/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKażde imię coś znaczy
Następny artykułToruńskie zamki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here