Toruń to piękne miasto o bogatej historii położone nad Wisłą. W średniowieczu Wisła w tym miejscu stanowiła granicę pomiędzy krzyżackim państwem zakonnym a Królestwem Polskim. Ówczesny Toruń znajdował się oczywiście po stronie zakonnej. Po stronie królewskiej istniała wieś Nieszawa, a później Podgórz. Dziś obie strony to jedno miasto, a ślady przeszłości widoczne są po obu stronach naszej największej rzeki, decydując o tym że jest co zobaczyć w Toruniu.

W lewobrzeżnym Toruniu zachowały się ruiny zamku królewskiego, skąd Polacy bronili brzegu, a jednocześnie granicy. To w tym zamku król Kazimierz Jagiellończyk wydał przywilej nieszawski dla szlachty. W prawobrzeżnej części miasta także znajdują się ruiny zamku – krzyżackiego. Ten zamek został zburzony przez zbuntowanych przeciw władzy zakonnej mieszczan pruskich (którzy wraz z innymi miastami Prus zawiązali tzw. Związek Jaszczurzy, wymierzony przeciw okrutnym rycerzom noszącym czarny krzyż na białych płaszczach). Było to w czasie wojny trzynastoletniej.

Jest i trzeci zamek, a właściwie jego zupełnie już śladowe pozostałości. Znajduje się on na polach w okolicach podtoruńskiej Wielkiej Nieszawki. Ruiny te mają formę zaledwie kilku kamieni skrytych w gromadzie krzaków i chwastów. Do niedawna tylko nieliczni pasjonaci wiedzieli, gdzie można znaleźć ten ślad zamku. Obecnie jest z tym już lepiej – władze samorządowe postarały się o to, by droga do tych mikroruin zamku zostało oznaczona odpowiednią tabliczką.

Dzisiejszy turysta może już zatem zwiedzić wszystkie zamki Torunia.

http://www.colorowo.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo to znaczy km?
Następny artykułBól głowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here