Rzęsistkowica jest chorobą pasożytniczą, która przenoszona jest drogą płciową. Rzęsistek jest pasożytem bytujących w drogach moczowo-płciowych i przenoszonym drogą kontaktów seksualnych. Możliwe jest wystąpienie nosicielstwa, kiedy osoba zakażona nie ma żadnych objawów i nieświadomie zaraża inne osoby. W czym dokładnie jest rzęsistkowica? Jakie są czynniki zwiększające jej ryzyko? W jaki sposób objawia się zakażenie rzęsistkiem? Jak wygląda leczenie i profilaktyka rzęsistkowicy? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/rzesistkowica-przyczyny-objawy-profilaktyka-i-leczenie/
Rzęsistkowica– czym jest?
Rzęsistkowica wywołana jest przez rzęsistek pochwowy. Jest to pasożyt o kształcie gruszkowatym, okrągłym lub wrzecionowatym. Cykl życia tego pasożyta nie jest skomplikowane. Pojawia się jako forma rozwojowa, która jest postacią inwazyjną pasożyta. Do zakażenia dochodzi przez kontakt seksualny z osobą zakażoną, jednak nie jest to jedyna droga zakażenia. Innymi możliwościami jest wspólny użytkowanie ręczników, pościeli lub urządzeń sanitarnych.
Jakie są czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na rzęsistkowicę?
Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na to infekcje są:
- ryzykowne zachowania seksualne brak prezerwatywy
- częsta zmiana partnerów seksualnych
- brak leczenia obojga partnerów, co zwiększa ryzyko nawrotu zakażenia
- bezobjawowe nosicielstwo rzęsistka
Jakie są objawy zakażenia rzęsistkiem?
Objawy infekcji pojawiają się od 5 do 28 dni od zakażenia. W przypadku zakażenia rzęsistkiem u mężczyzn, większości przypadków przebiega bezobjawowo. Jeżeli występują objawy, mogą one przyjmować zapalenie cewki moczowej. Pojawia się wówczas pieczenie podczas oddawania moczu, a także śluzowa ropna wydzielina oddawana z cewki moczowej. Może dojść również do zaczerwienienia i obrzęku ujścia cewki moczowej, bólu podbrzusza oraz stanów gorączkowych. Po zakażeniu mogą pojawić się też bolesne wtryski. Zakażenie u mężczyzn obejmuje gruczoł krokowy, kanaliki odprowadzające jąder lub nadjądrza.
Leczenie i profilaktyka
Zadanie rzęsistkowicy sprowadza się do stosowania antybiotykoterapii. Zazwyczaj przepisywany jest metronidazol, chociaż w ostatnich latach rzęzić staje się coraz bardziej odporny na ten lek. Bardzo ważne jest również to, aby leczenie obejmowało obydwu partnerów, ponieważ tylko taka terapia jest skuteczna. Do momentu zakończenia leczenia wskazana jest abstynencja seksualna. Leczenie pozwala na uniknięcie poważniejszych powikłań.
Zobacz też: https://www.luxclub.pl/usg-nerek-czym-jest-jakie-sa-wskazania-do-jego-wykonania-i-jak-sie-przygotowac/