Choć niektórzy zrzucają brak wyników w nauce języka niemieckiego na legendarny wręcz brak predyspozycji, każdy powinien wiedzieć, że efektywność nauki nie jest związana z IQ, ale z dyscypliną i determinacją. Każdy może nauczyć się języka niemieckiego. Trzeba jednak pamiętać, aby unikać kilku poważnych błędów.

Po co i dlaczego chcę znać język niemiecki?

Pierwszym i podstawowym błędem, który szybko może zniechęcić do nauki jakiegokolwiek języka obcego, jest brak jasno wytyczonego celu po co chcemy znać ten język. Nauka języka niemieckiego ma sens tylko wtedy, kiedy na samym początku ustalimy, w jakim celu chcemy się go nauczyć i do jakiego poziomu pragniemy dotrzeć w danym czasie.

Najłatwiej jest wypisać sobie na kartce wszystkie korzyści, które spotkają nas po tym, gdy już opanujemy język niemiecki. Oprócz tego warto wypisać wszystkie możliwości, które pojawią się po przyswojeniu języka obcego. Dodatkowo nauka języka niemieckiego powinna być podzielona na etapy, w których uczymy się konkretnych zagadnień.

Brak odpowiedniego nauczyciela

Osoby, które samodzielnie uczą się języka niemieckiego, zasługują na naprawdę duże uznanie. Wszechobecny dostęp do książek i nagrań oraz darmowych lekcji online sprawia, że niemal każda zdeterminowana osoba może lepiej lub gorzej przyswoić obcy język. Niemniej jednak brak odpowiedniej osoby, która korygowałaby ewentualne błędy, może nieść za sobą przykre konsekwencje.

Głównym zadaniem lektora czy korepetytora jest czuwanie nad tym, aby jego słuchacz uczyć się języka obcego w poprawny sposób. Ucząc się samodzielnie nie mamy pewności, że zdania, którymi się posługujemy, są wolne od błędów gramatycznych czy stylistycznych. Tak więc, jeśli zależy nam, aby nauka języka niemieckiego była naprawdę solidna, warto konsultować na bieżąco swoje postępy z kimś, kto zna ten język perfekcyjnie.

Zła organizacja materiałów do zajęć

Zasadniczo nauka każdego języka obcego powinna się składać z kilku odrębnych części: słuchania, mówienia, pisania i gramatyki. Pomijanie którejś z tych części lub nieproporcjonalny rozkład materiału może sprawić, że nawet jeśli opanujemy do perfekcji zasady gramatyki, a nie osłuchamy się z brzmieniem języka, czy poprawnym zapisem słów, nie będziemy w stanie posługiwać się nim w codziennych sytuacjach.

Dlatego tak ważne jest, aby materiał do zajęć obejmował wszystkie zagadnienia związane z językiem niemieckim. Tylko wtedy nasza nauka będzie efektywna i pozwoli nam na swobodne używanie języka obcego w późniejszym czasie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here