Zapalenie dróg moczowych to częsty problem zdrowotny kobiet. Nawracające zapalenia dróg moczowych często zdarzają się kobietom stosującym niektóre metody antykoncepcji oraz paniom w okresie menopauzy. Dolegliwość ta może jednak pojawić się w każdym wieku i skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Zapalenie dróg moczowych – co to za choroba i jakie ma objawy?

Zapalenie dróg moczowych to najczęściej infekcja bakteryjna wywołana przez bakterie kałowe E. Coli, które przedostają się z okolic odbytu do cewki moczowej i dalej – do dróg moczowych, pęcherza i nerek.

Zapalenie dróg moczowych powoduje dolegliwości bólowe w podbrzuszu, uczucie napiętego i pełnego pęcherza oraz ból, pieczenie i świąd przy oddawaniu moczu. Pojawia się parcie na pęcherz i potrzeba częstego korzystania z toalety. Czasami może wiązać się to z potrzebą natychmiastowego oddania moczu.

Groźnym powikłaniem zapalenia dróg moczowych jest odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Dlaczego zapalenie dróg moczowych dotyczy głównie kobiet?

Kobiety mają specyficzną anatomię – ich cewka moczowa znajduje się w niedużej odległości od odbytu, jest też dość krótka, co sprzyja przenikaniu do dróg moczowych bakterii znajdujących się w okolicy odbytu.

Do zakażenia może dojść w wyniku stosunku seksualnego, ale także na przykład podczas nieprawidłowo wykonywanych zabiegów higienicznych, takich jak podmywanie się lub podcieranie okolic intymnych.

Zapaleniu dróg moczowych u kobiet sprzyja także czas klimakterium i menopauzy, kiedy w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian hormonalnych. Mają one wpływ na pH okolic intymnych, co sprzyja przenikaniu do cewki moczowej i rozwojowi w drogach moczowych chorobotwórczych bakterii.

Do dodatkowych czynników ryzyka rozwoju zapalenia dróg moczowych w przypadku kobiet należą: cukrzyca, kamienie nerkowe i konieczność czasowego lub stałego cewnikowania.

Metody profilaktyki zapalenia dróg moczowych

Najprostszą metodą profilaktyki zapalenia dróg moczowych jest picie dużej ilości płynów, w tym soku z żurawiny. Płyny pomagają „wypłukać” z dróg moczowych chorobotwórcze drobnoustroje – sprawiają, ze częściej oddajemy mocz, przez co nie zalega on zbyt długo w pęcherzu, co może niekorzystnie wpłynąć na jego funkcjonowanie.

Sok z żurawiny pozytywnie wpływa na pH w drogach moczowych, sprawiając, że środowisko to staje się nieprzyjazne dla rozwoju szczepów chorobotwórczych bakterii. Zawarta w żurawinie witamina C poprawia też funkcjonowanie układu odpornościowego, nie dopuszczając w ten sposób w wielu przypadkach do rozwoju infekcji.

Panie aktywne seksualnie mogą zastosować metodę polegającą na wypiciu przed stosunkiem szklanki wody i oddaniu moczu w niedługi czas po nim. Pomoże to pozbyć się z cewki moczowej chorobotwórczych bakterii, które mogły się tam przedostać podczas stosunku.

Jeśli nawracające zapalenia dróg moczowych powodowane są przez metodę antykoncepcji, na przykład stosowanie krążka i żelu plemnikobójczego, należy omówić ten problem z lekarzem ginekologiem i rozważyć inną metodę zapobiegania niechcianej ciąży. Można też przyjmować profilaktyczne dawki antybiotyku.

Sprawdzoną metodą profilaktyki jest też noszenie ciepłej bielizny – wychłodzony układ moczowy u pań jest bardziej podatny na infekcje.

Metody leczenia zapalenia dróg moczowych

Zapalenie dróg moczowych leczy się najczęściej za pomocą antybiotyków. Ważne jest, by odpowiednio wcześniej opanować stan zapalny i zakażenie, tak by nie dopuścić do zapalenia nerek, które leczone jest w warunkach szpitalnych.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here