Nowy Rok to czas, kiedy większość z nas podejmuje noworoczne postanowienia. Wielu uczniów postanawia, siebie, że dołoży starań, by mieć lepsze oceny w szkole. Jak wytrwać w takim postanowieniu zwłaszcza, gdy jest się uczniem szkoły średniej?

Materiału do przyswojenia na tym etapie nauki jest znacznie więcej niż w gimnazjum, jest on też znacznie trudniejszy. Oceny zdobywane w szkole średniej mają znaczenie dla przyszłości uczniów.

Porządek na biurku

Przede wszystkim należy stworzyć odpowiednie warunki do nauki. Swoje stanowisko pracy trzeba przygotować tak, by nic nie rozpraszało naszej uwagi. Na biurku powinien panować porządek. Wszelkie sprzęty takie, jak radio czy komputer należy wyłączyć.

Uważne słuchanie nauczyciela

Starajmy się jak najwięcej korzystać z lekcji. Uważne słuchanie nauczyciela, notowanie wszystkiego, co istotne sprawi, że łatwiej będzie nam przyswoić materiał w domu. Przygotowując notatki warto wykorzystywać metody wzrokowe: definicje i najważniejsze informacje zapisywać na kolorowo, robić tabelki, rysować schematy obrazujące dane zagadnienia.

Cierpliwość i motywacja do nauki

Bądźmy cierpliwi. Nie oczekujmy, że od razu zapamiętamy wszystkie informacje. Niektóre zagadnienia są łatwiejsze i można przyswoić je w krótkim czasie, inne wymagają większego poświęcenia i zaangażowania.

Bardzo ważna jest motywacja do nauki. Jeżeli bardzo zależy nam na dobrej ocenie, na pewno łatwiej i chętniej przyswoimy wiedzę. Pamiętajmy, by nie wpadać w wir nauki kosztem odpoczynku i snu. Naukę należy rozplanować tak, by mieć osiem godzin na sen. Mózg musi mieć czas na odpoczynek.

Systematyczna nauka i pozytywne nastawienie

Do sprawdzianów przygotowujmy się odpowiednio wcześnie. Odkładanie nauki na ostatnią chwilę wiąże się ze stresem i z lękiem, że nie zdążymy wszystkiego opanować i powtórzyć. Należy też nauczyć się myśleć pozytywnie. W szkole nie ma materiału, którego uczeń nie da rady przyswoić. Należy więc wyrzucić ze swojego myślenia zdania typu „nie nadaję się do tego”, „nie dam rady”.

Najlepiej uczyć się z lekcji na lekcję. Dużo łatwiej jest przyswoić mniejsze partie materiału niż potem nadrabiać zaległości. Niektóre podręczniki takie, jak np. Oblicza geografii 1 pozwolą dokładnie przyswoić wiedzę, zapewnią dobre oceny, a nawet pomogą uczniom samodzielnie przygotować się do matury. Nie tylko szczegółowo opisują poszczególne zagadnienia, ale zawierają również zadania sprawdzające wiedzę.

[Głosów:2    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here