Czyszczenie żelazka jest sprawą oczywistą. Nawet w sytuacji, gdy wydaje nam się, że jest czyste, regularnie należy je konserwować. Pomoże to dłużej zachować jego sprawność i zabezpieczy nasze ubrania przed ewentualnymi zabrudzeniami.
Pytamy więc: jak czyścić żelazko? Jednym ze sposobów jest popularny ocet – znany i używany do czyszczenia wielu nawierzchni i urządzeń w całym domu. Nagrzane żelazko (jednak nie za bardzo gorące, żeby się nie oparzyć) należy umyć ściereczką nasączoną octem. Na cięższe zabrudzenia można zastosować papkę wykonaną z octu i sody oczyszczonej. Taka substancja doskonale usuwa przypalenia z żelazka, ale sprawdzi się również w kuchni czy łazience.
Ocet można również zmieszać z solą i dobrze podgrzać. W gorącym roztworze należy zamoczyć ścierkę i umyć stopę żelazka. Następnie trzeba oczyścić żelazko zwykłą przedestylowaną wodą i można śmiało prasować dalej.
Popularnym sposobem jest prasowanie posolonej gazety. Może sposób wydawać się absurdalny, jednakże według wielu osób, jest skuteczny. Na desce do prasowania rozkładamy kilka stron gazety, posypujemy solą i prasujemy, aż osad zniknie. Potem wystarczy oczyścić żelazko za pomocą mokrej ściereczki i gotowe.
Każde żelazko ma małe dyszki, którymi wydostaje się para. Są one niczym pory w skórze. Można je wyczyścić za pomocą patyczków kosmetycznych zamoczonych uprzednio w occie.
Dbać również należy o zbiorniczek na wodę. Powinno używać się zawsze tej samej, najlepiej destylowanej wody. Wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia osadu z kamienia. Jednakże, gdy zbiornik nam się pobrudzi, można spróbować wypłukać go mieszanką wody z octem. Potem trzeba dokładnie zbiorniczek przepłukać samą wodą, aby nie pobrudzić ubrań i nie uszkodzić urządzenia.
Domowe sposoby są dobre i skuteczne, ale tylko w przypadku mniejszych zabrudzeń. Na uciążliwe przypalenia może wystąpić konieczność użycia specjalistycznych środków chemicznych. Na rynku dostępne są płyny, preparaty i ściereczki przeznaczone bezpośrednio do czyszczenia żelazek.

http://www.bezpresji.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStare meble antyki
Następny artykułPosiłki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here