Każdemu z nas doskonale znane są takie nazwiska jak Hitler, Stalin czy Mussolini. Wiemy kim byli, jakie okrutne zbrodnie mieli na sumieniach i jaką ideologię wyznawali. Ale czy wszyscy tak do końca i dokładnie wiemy, co to nacjonalizm?
Nacjonalizm jest przeświadczeniem, że jeden, konkretny naród jest słuszny i najlepszy, stanowi najwyższą wartość. Interes państwa jest tutaj ważniejszy od interesu jednostki czy społeczeństwa. Oprócz tego, nacjonaliści uważają że sprawy ich narodu są ważniejsze od potrzeb i wartości wyznawanych przez inne narody. Nacjolistów łączy silne poczucie wspólnoty oparte na jednym języku, kulturze, historii, a także elementach zewnętrznych, np. kolorze skóry. Nacjonalizm ma w sobie dużo z rasizmu – uważa się bowiem, że etniczna wspólnota krwi i genów jest najwyższą wartością, a wszyscy inni, mówiący np. innymi językiem czy wyznający inną religię, są mniej ważni, a często wręcz zbędni lub traktowani ze skrajną wrogością. Nacjonalizm ma mnóstwo swoich odmian – włoski faszyzm, niemiecki nazizm, narodowy komunizm kojarzący nam się ze Związkiem Radzieckim, a także odłamy takie jak narodowy konserwatyzm, narodowy liberalizm albo narodowy kolektywizm, czyli zadrugizm.
Z nacjonalizmem kojarzą się konkretne symbole, takie jak między innymi chyba najpopularniejsza w tym nurcie swastyka, którą łączymy z działalnością Hitlera i nazizmem. W Polsce naziści używają symbolu krzyża celtyckiego, Mieczyka Chrobrego, czyli miecza koronacyjnego polskich królów, oraz falangi, czyli ręki trzymającej miecz.
Czym jest nacjonalizm?
[Głosów:0 Średnia:0/5]