Aparaty ortodontyczne zostały opracowane po to, aby poprawiać wady zgryzu. Kojarzy nam się często z prostowaniem skrzywionych zębów, jednak tak właściwie pełni wiele niezwykle istotnych funkcji. Czas trwania leczenia ortodontycznego wynosi zazwyczaj dwa lata, w owym czasie można nosić na zębach standardowy aparat metalowy czy bardziej estetyczne, i choćby niewidoczne aparaty stałe.

Aparaty ortodontyczne tradycyjne – metalowy, ceramiczny, szafirowy

Tradycyjny aparat stały (wybierany najczęściej), wykonany jest z niewielkich zamków (klamerek), jakie przymocowane są na każdy ząb objęty leczeniem. Aparat składa się także z drutu i ligatur (tzw. gumek), za pomocą jakich mocuje się drut do zamków. Zamki mogą być stalowe (spotykane niejednokrotnie) czy porcelanowe oraz kryształowe. Różnią się między sobą tworzywem, z którego są zrobione. Wpływa to zwłaszcza na atrakcyjność aparatu. Standardowe aparaty stałe, chociaż są najmniej estetyczne, wciąż cieszą się dużą popularnością. Wynika to z faktu, iż są niezwykle efektywne oraz najtańsze spośród pozostałych, bardziej innowacyjnych aparatów stałych.

Aparaty ortodontyczne samoligaturujące

Aparat samoligaturujący, identycznie jak tradycyjny, ma zamki, jakie jednakże nie wymagają stosowania ligatur (tzw. gumek). Zamki samoligaturujące zaopatrzone są w proces przesuwny blokujący łuk, dzięki czemu nie wymagają kolejnego zabezpieczenia. Zamki są dodatkowo niewielkich rozmiarów oraz mniej odchodzą od zęba, dzięki czemu w mniejszym stopniu drażnią dziąsła oraz są bardziej wygodne. Przyspiesza to leczenie choćby o parę miesięcy, gdyż zamki nie wymagają comiesięcznej wymiany ligatur. Można więc pojawiać się w gabinecie ortodontycznym tylko w celu sprawdzenia postępów leczenia oraz zmiany łuków. Wizyty mogą się odbywać co 6-8 tygodnie, a nie raz w miesiącu.

Aparaty ortodontyczne o przezroczystych nakładkach

Opcją dla klasycznych aparatów ortodontycznych są szyny prostujące, więc tzw. nakładki. To nowatorska forma korygowania wad zgryzu za pomocą wytwarzanych na miarę plastikowych płytek. Nakładki projektowane są indywidualnie do zgryzu chorego na bazie analogowych czy cyfrowych wycisków, i potem odlewane z miękkiego, przezroczystego tworzywa. Nakładki trzeba nosić przez 24 godziny na dobę, zdejmując je tylko na czas jedzenia oraz mycia zębów. Każdą nakładkę trzeba wymieniać we wskazanym przez ortodontę terminie, są one bowiem dopasowywane do przemieszczanie się zębów w docelowe położenia. To idealne wyjście tylko dla osób o mało nasilonej wadzie zgryzu.

Wpis powstał we współpracy ze stroną https://jetpik.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here