Co to jest cytologia szyjki macicy i jak się do niej przygotować?

0
1515

Zastanawiasz się, czym jest cytologia, jak przebiega, jak się do niej przygotować, czy można ją wykonywać w ciąży, albo w ogóle, co ile i po co ją wykonywać? Tego i wiele więcej dowiesz się z naszego artykułu!

Cytologia szyjki macicy – co to za badanie i co wykrywa

Cytologia to metoda diagnostyczna stosowana przez ginekologów, która służy przede wszystkim profilaktyce i wykrywaniu stanów przednowotworowych oraz nowotworu szyjki macicy. Umożliwia także diagnozowanie zmian takich jak nadżerki i stany zapalne oraz infekcji wirusem brodawczaka (HPV), który jest najczęstszą przyczyną rozwoju raka szyjki macicy. Polega na prostym i bezbolesnym badaniu narządów rodnych kobiety poprzez wprowadzenie wziernika do pochwy i pobraniu próbki złuszczonego nabłonka szyjki macicy za pomocą profesjonalnej szczoteczki. Próbki pobrane z kanału i tarczy szyjki macicy lekarz nanosi na osobne specjalne szkiełka, utrwala odczynnikami i wysyła do laboratorium. Razem z przygotowaniem badanie trwa kilka minut. Więcej na ten temat można przeczytać pod tym linkiem: https://salve.pl/przychodnie/oferta/badania-diagnostyczne/cytologia/.

Jak się przygotować do cytologii

Bezpośrednio przed cytologią, jak przed każdym badaniem ginekologicznym, należy zadbać o odpowiednią higienę okolic intymnych. W nowoczesnych gabinetach, można to zrobić w pomieszczeniu tuż obok tego, w którym odbywa się wizyta. Należy dokładnie umyć krocze żelem do higieny intymnej i wodą lub specjalistycznymi chusteczkami. To jednak nie wszystko – przynajmniej na dobę przed badaniem należy unikać stosunków płciowych, nie powinno też poddawać się badaniu ginekologicznemu, dopochwowemu badaniu USG oraz pobieraniu posiewów ani wymazów z kanału szyjki macicy. Na cztery dni przed wykonaniem cytologii należy wstrzymać stosowanie leków i preparatów dopochwowych, tamponów i nie powinno się wykonywać irygacji pochwy. Nie bez znaczenia jest także moment cyklu menstruacyjnego – badanie cytologiczne można wykonać najwcześniej dwa dni po zakończeniu miesiączki i najpóźniej cztery dni przed rozpoczęciem kolejnego okresu.

Cytologia szyjki macicy

Gdzie i co ile wykonywać cytologię

Rak szyjki macicy rozwija się bezboleśnie i bezobjawowo. Nie jest dziedziczny ani uwarunkowany genetycznie. Przez lata może nie dawać żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest regularne powtarzanie badania cytologicznego. Również w okresie ciąży nie należy go unikać, ani obawiać się jego wykonania, gdyż jest bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla malucha. To z resztą badanie zlecane przez ginekologów ciężarnym nie bez powodu – rak szyjki macicy należy do najczęściej stwierdzanych nowotworów u przyszłych mam. W ramach Programu Profilaktycznego Raka Szyjki Macicy, kobiety od 25 do 59 roku życia, raz na 3 lata, mogą wykonać badanie bezpłatnie, bez skierowania po uprzedniej rejestracji na przykład tu: https://salve.pl/przychodnie/oferta/poradnie-specjalistyczne-salve/poradnia-ginekologiczna/zakres-swiadczen/. Kobiety należące do grupy podwyższonego ryzyka raka szyjki macicy powinny wykonywać cytologię co rok. Jeśli kobieta z jakiegoś powodu nie chce bądź nie może skorzystać z programu profilaktyki, możliwe jest oczywiście badanie poza nim – jego cena zależy od placówki.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here