Niewiele miejsc na ziemi wzbudza pasję tak, jak robi to Izrael: zapierające dech w piersiach piękno wzgórz i dolin, niesamowity spokój Morza Martwego, wielokolorowy kanion Makhtesh Ramon oraz starożytne mury i ścieżki w Nazarecie i Jerozolimie. Wezwanie muezina i ciche modlitwy ortodoksyjnych Żydów przy Ścianie Płaczu odzwierciedlają jak religijne podejście żyjących tutaj muzułmanów, chrześcijan i żydów przebiega przez każdy aspekt życia.
Taki jest właśnie Izrael – wycieczka to tego miejsca to rewelacyjny pomysł.
Wybierając się tam koniecznie trzeba zobaczyć pustynię Negev. Obejmująca ponad połowę Izraela pustynia Negev to rozległy, zróżnicowany krajobraz, który nie jest pusty. Rozrzucone po kolorowych równinach, górach i dolinach, coraz więcej gospodarstw, pensjonatów i zajęć na świeżym powietrzu pozwala zwiedzającym lepiej poznać kraj i ludzi pustyni.
Od degustacji sera po sandboarding, spacery wśród starożytnych ruin, mnóstwo miejsc pozwala podróżnym zatrzymać się i rozkoszować cudami tego jałowego krajobrazu.
Kiedy zapada zmrok, niebo tuż za miastem pustynnym Mitzpe Ramon to jedne z najlepszych na świecie pod względem nocnego nieba ze względu na jego odległe położenie. Dzięki niskiej wilgotności, dużej wysokości i niewielkiemu sztucznemu oświetleniu, czyste niebo mieni się gwiazdami prawie każdej nocy w roku. Aby dowiedzieć się więcej o niebiosach lub przyjrzeć się im przez teleskopy trzeba udać się do Ira Machefsky, który jest jednym z najpopularniejszych przewodników międzygalaktycznych w okolicy. Dla Machefsky’ego, emerytowanego, zaawansowanego technologa i amatora astronoma od ponad 50 lat, zwiedzanie gwiazd jest spełnieniem marzeń.
Wewnątrz prostego metalowego budynku do którego można trafić z wyboistej drogi gruntowej znajdziemy stoły pokryte ręcznie robionymi mydłami i szklanymi słojami balsamu do ciała. Te produkty kosmetyczne są wytwarzane z lokalnych, pustynnych ziół i mleka wielbłądziego. Oprócz sprzedaży tych produktów, centrum odwiedzin Desert Daughter, którego podłogi pokryte są kolorowymi dywanami, oferuje warsztaty mydlane i lotionowe, a także zajęcia z pieczenia pity. Wizyta w godzinach porannych jest idealna na typowe śniadanie beduińskie, które obejmuje świeżo upieczoną pitę, kozie jogurty i sery, a także oliwę z oliwek i warzywa.
Ruiny wioski Shivta wznoszące się na pustynnym horyzoncie są równie nieoczekiwane dzisiaj, jak ponad sto lat temu, kiedy pierwsi zagraniczni eksploratorzy przemierzali Negev. W Parku Narodowym Shivta zwiedzający mogą chodzić między muszlami naw bocznych i meczetu oraz alejkami wyłożonymi kamiennymi domami i basenami z wodą. Niezwykle zdumiewające jest to, że tak dawno temu, pomimo trudnych warunków pogodowych i odizolowanej lokalizacji, było to dobrze prosperujące miejsce. Oprócz tego, że jest chronionym przez UNESCO parkiem narodowym, Shivta, wraz z pobliskimi wioskami Avdat i Nitzana, nadal jest miejscem gdzie naukowcy próbują dowiedzieć się, dlaczego w VII wieku opuszczono niegdyś kwitnący obszar.

http://www.mojpodroznik.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here