Jak ważny jest sen dla człowieka?

Sen jest dla człowieka jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych. Pozwala zregenerować siły, zrelaksować się i poprawić samopoczucie. Zapotrzebowanie na sen w ciągu doby jest zależne od wieku, dlatego noworodek przesypia 14-17 godzin, przedszkolak 10-13godzin, a osoba dorosła 7-9 godzin na dobę. W ciąży sen odgrywa również bardzo ważną rolę, bo pomaga rozwijać się prawidło dziecku.

Kiedy można mówić o bezsenności?

Pierwszy trymestr – niewielkie zmiany

Nie od początku przyszłe mamy odczuwają dyskomfort spowodowany brakiem snu. Owszem, w pierwszym trymestrze, kobiety mogą czuć napięcie związane z nową sytuacją i mieć niewielkie problemy z zasypianiem, lecz nie jest to znacznym problemem. Wraz z wiekiem ciąży, rośnie również potrzeba częstszego odwiedzania toalety, również w nocy, co równa się nocnym pobudkom. Kolejnym czynnikiem, który może lekko zaburzać dotychczasowy rytm spania, jest potrzeba dodatkowej drzemki w ciągu dnia.

Drugi trymestr – poprawa jakości snu

Zwykle w drugim trymestrze przyszłe mamy przyzwyczajają się do swojego stanu, oraz uczą się nowego rytmu snu. Następuje wtedy chwilowa poprawa jakości i długości snu.

Trzeci trymestr – kumulacja nieprzyjemnych objawów

O ile w drugim trymestrze problemy z zasypianiem zelżały, to w trzecim trymestrze następuje skumulowanie objawów, które nie pozwalają się porządnie wyspać. Sen może zakłócać:

  • rosnący brzuch, który wraz z wiekiem ciąży, coraz bardziej utrudnia znalezienie komfortowej pozycji dla mamy i dziecka;
  • ucisk macicy na pęcherz, żołądek i inne narządy wewnętrzne matki, co powoduje częstsze wstawanie w nocy do toalety;
  • częste i bolesne skurcze łydek pojawiające się w nocy;
  • krótki oddech, spowodowany uciskiem na przeponę;
  • coraz bardziej odczuwalne ruchy dziecka, które są intensywniejsze, podczas bezruchu matki;
  • na końcu ciąży – lęk przed porodem.

Jak radzić sobie z bezsennością?

Dla dobrej jakości snu, ważne jest kilka czynników. Przede wszystkim warto dobrze przygotować miejsce, w którym się zasypia. Powinno być wywietrzone, okna zasłonięte, a powietrze wilgotne. Do spania najlepsza jest temperatura nieprzekraczająca 21°C. Ważne, aby sypialnię traktować jako miejsce przeznaczone jedynie do odpoczynku. Praca, oraz przede wszystkim kłótnie i problemy należy zostawić za drzwiami.

Do spania potrzebna jest wygodna pozycja, która pozwoli dobrze wypocząć. Rosnący brzuch nie chce jednak współpracować z przyszłą mamą, dlatego warto spróbować położyć się na lewym boku i włożyć jakiś wałek między nogi (dodatkowa poduszka, koc itp.). Dobrym rozwiązaniem jest poduszka “rogal”, dla kobiet w ciąży. Pomaga ułożyć się wygodnie do snu, podtrzymując odpowiednio ciało kobiety.

Aby pobudki nie były tak częste, należy pamiętać o piciu przed snem, a raczej o jego unikaniu. Nacisk na pęcherz w trzecim trymestrze stał się dużo bardziej uciążliwy niż we wcześniejszej ciąży, dlatego mniejsze spożycie wody, wywołuje rzadsze budzenie się w nocy. Podobnie jest z jedzeniem. Ostatni posiłek należy zjeść 2-3 godziny przed pójściem spać. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnego uczucia pełności i ciężkości na żołądku.

Ważnym elementem pomocnym w radzeniu sobie z nocną bezsennością jest relaks przed położeniem się do łóżka. Delikatny masaż zrobiony przez partnera, odprężający prysznic, czy dowolna ulubiona czynność, może okazać się niezwykle pomocna w zasypianiu i lepszym przesypianiu nocy.

Jeżeli kobieta odczuwa lęk przed porodem, powinna zgłosić się do szkoły rodzenia. Jest to najlepszy sposób na poznanie przebiegu porodu, czy metod radzenia sobie z bólem porodowym. Dodatkowo na takich lekcjach, przyszłe mamy dowiadują się jak należy zajmować się noworodkiem. Uczą się kąpieli, przewijania i przebierania noworodka. Przyszłe mamy, zatem mogą w części lub całości pozbyć się lęku, który pojawia się wraz z myślą o porodzie i wczesnym macierzyństwie.

Bolesnym skurczom łydek można zaradzić, stosując preparaty można zaradzić preparatami z magnezem i witaminami z grupy B. Sprawi to, że skurcze będą rzadsze i coraz mniej odczuwalne.

Źródło: https://medikapoland.pl/blog/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here