Alkoholizm to bardzo niebezpieczna choroba, która dotyka coraz więcej ludzi. Ludzie piją, bo ich to uspokaja, chcą oni odprężyć się po pracy, nadużywają wódki czy piwa z powodu nieśmiałości, czy pod wpływem ciężkich wydarzeń, z którymi nie mogą sobie poradzić. Dla jednych alkohol jest sposobem na ukojenie nerwów, a dla kogoś innego ucieczką od problemów. Możemy bowiem pić, bo jesteśmy nieśmiali, a pod wpływem zachowujemy się tak, jakbyśmy oczekiwali tego od samych siebie, gdybyśmy byli trzeźwi. Pijemy, bo nie radzimy sobie z tym, że być może umarła nasza bliska osoba, którą bardzo kochaliśmy, albo ta osoba zakochała się w kimś innym i chce się z nami rozwieść lub rozstać.

Alkohol na problemy

Problemów ludzkich jest mnóstwo, ale ich rozwiązaniem nigdy nie powinien być alkohol! Jego nadużywanie prowadzi do uzależnienia. Objawy alkoholizmu to między innymi stwierdzenie osoby uzależnionej, że spożywanie piwa czy wina go uspokaja czy ośmiela, poszukiwanie okazji do spożycia alkoholu w każdej możliwej sytuacji i miejscu – nawet tam, gdzie nie powinno się tego robić, picie w samotności, nawet kiedy wcześniej piło się w towarzystwie innych ludzi i dla ich towarzystwa, czy możliwość większej ilości takich napojów niż na początku nałogu.

Choroba alkoholowa niszczy samego uzależnionego i jego najbliższych, bo przecież gdy zauważymy takie objawy, to boimy się, że alkoholik zrobi sobie albo komuś innemu coś złego, trafi przez to do więzienia, szpitala, albo umrze. Zamiast spokojnie żyć, jesteśmy w ciągłym strachu, że w niedalekiej przyszłości naprawdę dojdzie do tragedii. Aby temu zapobiec, należy zrobić wszystko, aby alkoholik jak najszybciej mógł wyrwać się z tej choroby i zrozumiał błędy, które popełniał, spożywając alkohol w nadmiernych ilościach.

Czy naprawdę trzeba zniszczyć swoje życie, aby zrozumieć, że popełniamy zło? Absolutnie nie! Trzeba tylko szukać fachowej pomocy. A można przecież taką znaleźć w prywatnym ośrodku odwykowym. Wiele przecież osób uzależnionym poradził sobie z nałogiem przy pomocy pracujących tam ludzi, jak i wsparcia najbliższej rodziny. Alkohol zmienia naszą świadomość, więc pod jego wpływem zachowujemy się inaczej niż zwykle. Mimo tego, że w głębi serca jesteśmy dobrymi ludźmi, szpony nałogu zmieniają nas nie do poznania. Możemy jednak z tym wygrać, bo gdy tylko pozwolimy sobie pomóc, nasze życie zmieni się na lepsze.

Uzależnienie od alkoholu jest trudne do wyleczenia, ale jak najbardziej możliwe. Trzeba tylko tego chcieć. Nawet w najtrudniejszej chorobie warto mieć przy sobie wsparcie bliskich osób – jest nią także choroba alkoholowa.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/alkoholizm-objawy-psychiczne/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here