Różyczka jest to choroba zapalna wywołana przez wirusa różyczki – Rubella Virus. Głównie występuje ona u dzieci i ma łagodny charakter. U dorosłych ma ona nieco gorszy przebieg, należy wspomnieć że jest ona niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Objawia się ona przede wszystkim jako charakterystyczna, drobna, różowa wysypka. I leczenie przebiega w sposób objawowe i koncentruje się na łagodzeniu objawów tej choroby, a także jej powikłań. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/rozyczka-objawy-powiklania-leczenie-szczepionka/ 

Różyczka – czym dokładnie jest? 

Różyczka jest to choroba zakaźna, która w głównym stopniu dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a także poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Zakaźnym materiałem może być zarówno ślina, krew mocz, kał, jaki wydzielina z jamy nosowo-gardłowej. 

Do rozwoju różyczki wrodzonej dochodzi w momencie, kiedy zakażona kobieta w ciąży przekazuje wirusa na płód. 

Największą liczbę zachorowań odnotowuje się w okresie jesienno-zimowym, a z biegiem lat można zauważyć proporcjonalny wzrost zachorowań na różyczkę. 

Jakie są objawy różyczki? 

Na początku należy wspomnieć, że od 25% do 50% zakażonych dzieci przechodzi różyczkę bezobjawowo. U pozostałych choroba ta przyjmuje objawy umiarkowane. Pierwsze objawy mogą pojawić się już po około 3 tygodniach, jednak zakaźność może pojawić się już od tygodnia wcześniej. W przebiegu choroby pojawiają się objawy ogólne takie jak: 

  • pogorszenie samopoczucia, 
  • osłabienie, 
  • bóle mięśniowe, 
  • bóle głowy, 
  • bóle gardła, 
  • stan podgorączkowy. 

Co więcej, chory odczuwa światłowstręt, a także widoczne są u niego powiększone węzły chłonne. W niektórych przypadkach może pojawić się również drobna, różowa wysypka, która zlokalizowana jest na twarzy, tułowiu, a także kończynach. Po upływie 3 dni wysypka samoistnie znika. 

Różyczka – jak ją leczyć? 

W przypadku różyczki możliwe jest jedynie postępowanie objawowe, ponieważ nie ma możliwości przyczynowego leczenia tego schorzenia. W tym przypadku konieczne jest stosowanie farmakoterapii – zażywanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Ważne jest również, aby nawadniać swój organizm i odpoczywać. 

Zobacz też: https://www.luxclub.pl/rotawirusy-u-dzieci-czym-sa-jakie-sa-ich-objawy-leczenie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here