Licealna podstawa programowa teoretycznie obejmuje zagadnienia z historii najnowszej, czyli od końca XIX wieku do okresu postzimnowojennego. Niestety nauczycielom historii rzadko jest dane zrealizować lekcje dotyczące okresu powojennego (po 1945). Informacje te można zdobyć na zajęciach dodatkowych lub w Internecie. Warto jednak – choćby dla własnej satysfakcji – znać najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii, której jesteśmy nieodłączną częścią.

Co to żelazna kurtyna?

Wpisując w wyszukiwarkę słowo “żelazna”, najczęstszymi rekordami są: żelazna kurtyna, żelazna dama i żelazna logika. Pierwsze określenie odnosi się do gorącego okresu powojennego i słynnych słów Winstona Churchila, polityka, stratega i premiera Wielkiej Brytanii (w latach 1940-1945 oraz 1951-1955). Podczas przemówienia wygłoszonego 5 marca 1946 roku w mieście Fulton w stanie Missouri, mówił o “żelaznej kurtynie” (ang. iron curtain) przebiegającej od Szczecina po Triest, dzielącej tym samym cały kontynent. Państwa Europy Środkowej i Wschodniej pozostały pod wpływem sowieckim, a kraje na zachód od linii demarkacyjnej weszły w skład NATO. Z historycznego punktu widzenia “żelazna kurtyna” okazała się niezwykle trafnym określeniem. Państwa komunistycznie zostały praktycznie odcięte od zachodniego świata.

Stan ten trwał nieprzerwanie do 1989 roku, kiedy dokonała się Jesień Ludów. Były to przemiany ustrojowo-gospodarcze państw Europy Środkowo-Wschodniej, które wyzwoliły się spod wpływów ZSSR, odzyskując suwerenność.

http://www.chilimy.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here