Psychologowie alarmują – dzieci czytają zbyt mało książek! Fakt ten niekorzystnie wpływa na ich ogólny rozwój intelektualny. Książki to bogactwo wiedzy na temat świata zewnętrznego. Pozycje przygodowe i podróżnicze ukazują nieznane kraje, ich przyrodę, architekturę i obyczaje. Wprawdzie dzieciaki oglądają sporo filmów, ale to nie to samo. Książka pobudza wyobraźnię a jednocześnie uczy wyrażania słowami swoich wrażeń i uczuć. Zarazem rozwija słownictwo i pomaga w opanowaniu poprawnej pisowni.

Wdrażanie do czytania powinno następować stopniowo. Maluchom rodzice czytają książeczki dla dzieci z bajkami, wierszykami i mnóstwem kolorowych obrazków. Dla nieco starszych wydawane są znakomite czytanki dla dzieci. Są w nich opowiadania i krótkie historyjki. Ich bohaterami mogą być postaci z dawniejszych epok albo z czasów współczesnych. Czytanki dla dzieci charakteryzują się tym, że każda z nich jest osobną całością. Dzięki temu dziecko nie może się szybko znudzić treścią i łatwiej jest utrzymać jego uwagę na tekście.
Takie czytanki przygotowują też do odbioru dłuższych form literackich. Sprawią, że młodzież nie ograniczy się tylko do zapoznania się z obowiązkowymi lekturami szkolnymi, lecz zechce też sięgnąć po pozycje z literatury rodzimej lub obcej.

Dużym problemem jest w ostatnim czasie występowanie u dzieci zaburzeń w zakresie płynnego czytania i przyswajania poprawnej pisowni. Może to być spowodowane deficytami rozwojowymi procesów poznawczych, wtedy potrzebna jest specjalistyczna reedukacja pod kątem dysleksji lub dysgrafii. Jednak najczęściej słabe opanowanie ortografii wynika właśnie z tego, że dzieci zbyt mało czytają.
Czytanki dla dzieci są bardzo pomocne w rozbudzaniu motywacji do sięgania po książki. Ciekawe treści przekazane w krótkiej formie zachęcają dziecko do samodzielnego czytania. To już pierwszy krok do sukcesu!

Warto więc wyposażyć domową biblioteczkę w pozycje zawierające różne gatunki literackie – czytanki dla dzieci, baśnie, opowiadania, powieści a nawet poezję.

http://www.normalsi.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNa kolację
Następny artykułKatalogi firm transportowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here