Sandały to typ obuwia szczególnie chętnie wybierany przez kobiety. Noszą je nie tylko w trakcie letnich, upalnych spacerów, ale również podczas wyjść na miasto w gronie przyjaciół, wizyt u rodziny, a nawet w trakcie eleganckich i formalnych uroczystości. Ponieważ zakup sandałów powinien być dokładnie przemyślany, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych spraw w trakcie przeglądania dostępnych par. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kryteria zakupowe, które warto mieć na uwadze w trakcie wizyty w sklepie, a które pomogą Ci znaleźć idealnie dopasowaną do Twoich oczekiwań parę.

Sandały letnie – najważniejsze elementy i cechy konstrukcyjne 

Sandały są obuwiem wytrzymałym oraz wyjątkowo praktycznym. Nie wszyscy ich użytkownicy zdają sobie sprawę, że wśród oferowanych kategorii sandałów znajdują się zarówno modele typu sportowego (a nawet sandały trekkingowe), jak i modele eleganckie – na przykład sandały na obcasie lub sandałki paskowe. Niezależnie jaki model obuwia interesuje Cię w danej chwili, warto zwrócić uwagę na te same kluczowe cechy. 

Pierwszą jest oczywiście rozmiar podeszwy oraz sposób jej wyprofilowania. Polecamy unikać podeszwy płaskiej, która mogłaby nieco deformować ruchy stopy w trakcie chodzenia, w tym samym doprowadzać do powolnej degradacji stawów. O wiele lepiej sprawdzają się podeszwy pochyłe. Polecamy także sięgać po sandały z grubą warstwą spodnią. Im będzie grubsza, tym mniej będą doskwierać nierówności terenu oraz tym mniej drobnych kamyczków dostanie się do buta. 

Amortyzacja podeszwy to sprawa równie ważna, która wpływa na komfort chodzenia. Zadaniem amortyzacji jest tłumienie nierówności podłoża oraz drgań. Jest szczególnie ważna w przypadku sandałów turystycznych i zabudowanych. Bieżnik wpływa natomiast na przyczepność względem podłoża, dlatego warto zwrócić uwagę na jego obecność jeśli poszukujesz butów do bardziej wymagających wypraw i dłuższych spacerów. 

Sandały wygodne – oraz po czym je rozpoznać? 

Kluczowym elementem w każdych sandałach, mającym olbrzymi wpływ na komfort chodzenia, jest rodzaj zastosowanej wyściółki. Powinna być wykonana z miękkich materiałów, przyjemnych w dotyku, które nie będą dodatkowo obciążać Twojej stopy. Mowa oczywiście nie tylko o wkładce, ale również wyściółce pasków, które będą opinać Twoją stopę z wierzchu.

Wodoodporność to cecha przydatna szczególnie w przypadku sandałów turystycznych, w których planujesz wczasy, podróż, spacer po plaży lub brodzenie w morzu. Dzięki zastosowaniu wodoodpornych materiałów, buty nie nasiąkną wodą nawet po ich całkowitym zanurzeniu, a wszelka wilgoć dość szybko z nich odparuje. Ma to olbrzymi wpływ na komfort użytkowania sandałów, szczególnie w czasie letnich spacerów. 

Obecność pasków to kolejna ważna sprawa. W poszczególnych fasonach paski mogą występować lub być po prostu nieobecne. Najczęściej, sandały paskowane to fasony stosunkowo zwiewne, a niekiedy także eleganckie. Dzięki ich stylowej konstrukcji nadają się do różnych stylizacji i połączeń – na przykład z sukienkami z rozkloszowanym dołem lub bardziej eleganckimi i formalnymi kostiumami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here