Chociaż woda w basenie jest odpowiednio filtrowana i wygląda na czystą, zawiera w sobie wiele drobnoustrojów, które mogą szkodzić oczom, zwłaszcza jeśli nosimy soczewki kontaktowe. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować z komfortu, jaki daje pływanie w szkłach kontaktowych. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, a przede wszystkim być świadomym czyhających zagrożeń. Czy więc można pływać w soczewkach?
Zdania są podzielone. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Amerykańskie Towarzystwo Optometrii (AOA) zalecają, by unikać wchodzenia do wody, jeśli mamy założone szkła kontaktowe. Dotyczy to nie tylko mórz i jezior, ale i basenów, jacuzzi, a nawet domowego prysznica. W wodzie znajduje się bowiem wiele, niewidocznych dla ludzkiego oka mikroorganizmów, które mogą utknąć w soczewce kontaktowej, prowadząc do rozwoju groźnych chorób, np. zapalenia spojówek i rogówki, czego konsekwencją może być nawet utrata wzroku.
Jeśli nie nosimy szkieł kontaktowych, drobnoustroje chorobotwórcze po prostu wypłukują się z oczu. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy całkowicie wolni od ryzyka zakażenia. Może do niego dojść, nawet jeżeli nie używamy soczewek kontaktowych. Dlatego też wiele osób decyduje się na pływanie w nich, zachowując należyte środki ostrożności.
Pływacy i wielbiciele kąpieli wodnych najczęściej decydują się na jednodniowe szkła kontaktowe. Dostępne są one na przykład w ofercie salonu optycznego Trendy Opticians https://trendyopticians.pl/soczewki-kontaktowe. Co ważne, należy je założyć przed wejściem do akwenu wodnego, a po wyjściu z wody natychmiast zdjąć i wyrzucić do kosza. To optymalne rozwiązanie, które pozwoli zmniejszyć ryzyko zakażenia.
Kiedy zgłosić się do specjalisty?
Zanim zdecydujemy się pływanie w soczewkach kontaktowych, warto skonsultować się ze specjalistą. Pomoże nam on w doborze właściwego rozwiązania i wskaże wszystkie wiążące się z tym zagrożenia. Do okulisty należy się bezwzględnie zgłosić także wtedy, jeżeli po pływaniu w szkłach kontaktowych zaobserwujemy u siebie któryś z poniższych objawów:
- infekcja oczu, której towarzyszy ból i zaczerwienienie,
- zamazane widzenie,
- nadwrażliwość na światło,
- łzawienie,
- wrażenie obecności ciała obcego w oku.