W dzisiejszych czasach każdy pracodawca, który zatrudnia pracownika, musi liczyć się ze sporymi wydatkami. Bardzo istotnym kosztem utrzymania pracownika jest jego wynagrodzenie. Koszty pracownika obejmują dochód brutto oraz wszystkie składki społeczne, za których odprowadzanie odpowiada każdego miesiąca pracodawca.
Zatrudnienie każdego pracownika wiąże się więc z koniecznością odprowadzania wielu składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niektóre składki do ZUS opłaca pracownik oraz pracodawca, a na niektóre z nich, składają się obie strony. Pracownik bardzo często nie ma świadomości, ile kosztują składki ZUS oraz jaki procent jego wynagrodzenia przekazywany jest przez pracodawcę do ZUS. Każdy
Przedsiębiorca opłaca w sumie aż pięć składek na ubezpieczenie społeczne.
Ile wynosi ZUS za pracownika?
Kwota ta wynosi 9,79 procent wymiaru podstawy wynagrodzenia i opłaca ją pracodawca. Taką samą składkę zobowiązany jest odprowadzić pracownik ze swojej pensji brutto.
W tym na składkę rentową wychodzi 6,50 procent podstawy wymiaru pracownika, natomiast składka wypadkowa wynosi od 0,67 procent do 3,33 procenta. Te składki oblicza się procentowo od podstawy wynagrodzenia pracownika, w zależności od tego ile osób zatrudnia pracodawca i jaką kategorią ryzyka jest objęte dane stanowisko pracy.
Składka na Fundusz Pracy to 2,45 procent wymiaru podstawy i jest ona w całości uiszczana przez pracodawcę. Jest to składka przeznaczona na fundusz celowy, z którego finansuje się narzędzia wspierające rynek pracy.
Kolejna składka na FGŚP wynosi 0,1% wymiaru podstawy wynagrodzenia i jest ona w całości finansowana przez pracodawcę. Jest ona zabezpieczeniem dla pracowników na wypadek kłopotów finansowych w firmie.
Większość składek ZUS jest opłacana ze środków pracodawcy, natomiast z wynagrodzenia pracownika odprowadzane są: składka emerytalna – 9,76 procent, rentowa – 1,5 procent, chorobowa – 2,45 procent oraz składka zdrowotna – 9 procent.
Warto pamiętać, że utrzymanie pracownika to z perspektywy pracodawcy nie tylko wynagrodzenie i opłaty ZUS, ale również wszelkie koszty związane z utrzymaniem miejsca pracy, wypłaceniem pensji oraz urlopu wypoczynkowego.

http://www.pouczyc.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here