Jak zadbać o siebie w czasie ciąży? Pięć rzeczy, o których warto pamiętać

0
908

Ciąża to czas, w którym zmieniają się wybory i przyzwyczajenia kobiet. Nawet jeśli ten okres przebiega bez zarzutów, to warto zadbać o siebie i szczególnie zatroszczyć się o swój organizm. Podpowiadamy, jakie preparaty powinny suplementować kobiety w ciąży, jakiego jedzenia unikać oraz o czym jeszcze należy pamiętać w tym czasie.

1. Odpowiednia suplementacja 

Kobiety jeszcze przed zajściem w ciążę powinny zażywać kwas foliowy. W każdym trymestrze warto sięgać po witaminy, minerały, a także probiotyki, które nie tylko regulują pracę układu pokarmowego, ale również pomagają wzmacniać odporność. Probiotyki a ciąża – temat ten cieszy się szczególnym zainteresowaniem ginekologów, dlatego warto zapytać swojego lekarza o suplement, który będzie idealnie dopasowany do nas. 

2. Zdrowe odżywianie 

Zdrowa żywność, nieprzetworzone produkty oraz świeże warzywa i owoce – to właśnie powinno znaleźć się w diecie każdej ciężarnej osoby. Należy natomiast unikać: 

 • słodyczy – pamiętając przy tym, że jedna czekoladka od czasu do czasu z pewnością nie zaszkodzi, 
 • fast foodów, 
 • dań gotowych, 
 • produktów pochodzących z niepewnych źródeł. 
 • Ponadto osobom w ciąży pod żadnym pozorem nie wolno spożywać: 
 • surowego mięsa, 
 • surowych jajek, 
 • serów pleśniowych, 
 • surowych ryb, 
 • wątróbki w nadmiarze, 
 • alkoholu. 

3. Codzienna aktywność fizyczna 

Ciąża, która przebiega prawidłowo, nie jest przeciwwskazaniem do codziennego ruchu na świeżym powietrzu. Wyjątkiem są sytuacje, w których lekarz zaleci nam leżenie. Niemniej jednak w większości przypadków kobiety mogą, a nawet powinny, chodzić na spacery czy wykonywać ćwiczenia przeznaczone właśnie dla nich. Nie chodzi o to, żeby się przeforsowywać. Umiarkowana aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na zdrowie matki, a tym samym na rozwijający się płód. 

4. Odrobina relaksu 

Osoby w ciąży często zapominają o drobnych, codziennych przyjemnościach, które pozwolą im się nieco zrelaksować. Ciąża to dobry moment, aby nieco zwolnić tempo życia, odstresować się czy zwyczajnie “wyluzować”. Dowiedziono naukowo, że zrelaksowana mama to zadowolone i szczęśliwe dziecko. Ponadto warto nabierać sił na czas, gdy maluszek pojawi się już na świecie. Przyszła mama może więc zafundować sobie relaksującą kąpiel, poczytać książkę czy spotkać się z koleżankami na małej kawie (tak, kawa pita w umiarkowanych ilościach jest w ciąży dozwolona).  

5. Podział obowiązków 

W okresie ciąży nawet proste czynności domowe mogą okazać się niełatwe do wykonania. Dlatego też dobrze jest podzielić domowe obowiązki z partnerem czy starszymi dziećmi. Nie zawsze jednak jest to możliwe, dlatego jeśli ktoś oferuje pomoc, to warto z niej skorzystać. Trzeba pamiętać, że nieumyta podłoga to nie koniec świata – o wiele ważniejsze jest dobre samopoczucie. Jeśli więc jakaś czynność ją przerasta, to lepiej jej wykonanie powierzyć komuś innemu.  

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here