Zdarza się, że właściciele czworonogów muszą zabrać swego pupila w podróż. Do takiej podróży trzeba się odpowiednio przygotować. Bezpieczeństwo czworonożnego pasażera to również nasze bezpieczeństwo.
Podczas przewozu samochodem zwierzę musi mieć zapewnione jak najlepsze warunki. Nie wolno zapomnieć o odpowiedniej temperaturze, w żadnym wypadku nie zostawiajmy zwierzęcia samotnie w aucie zwłaszcza podczas upalnych dni.
Przygotowanie zwierzęcia do podróży
Zanim wybierzemy się w dłuższą podróż z pupilem, zabierzmy zwierzę w krótszą trasę, by sprawdzić, jak będzie się zachowywało podczas jazdy. Samochód to nie jest naturalne środowisko zwierząt, więc mogą one czuć się tam niepewnie. Dajmy zwierzęciu czas na przyzwyczajenie się do nowej przestrzeni, do szybko zmieniającego się widoku za oknem, do dźwięku silnika.
Zabezpieczenie zwierzęcia
Zwierzę powinno być przewożone na tylnej kanapie. Należy też ograniczyć swobodę zwierzęcia. Niezabezpieczone zwierzę jest zagrożeniem dla pasażerów, ma też niewielkie szanse przeżyć wypadek. Trzeba więc zapewnić mu odpowiedni transporter dostosowany do wielkości zwierzęcia, w przypadku kota wybierzmy specjalny transporter dla kota.
Kiepskim pomysłem jest umieszczenie małego kotka w transporterze lub torbie transportowej przeznaczonej dla większego psa. W transporterze dobrze jest umieścić ulubiony kocyk pupila lub specjalny podkład dla niemowląt pochłaniający wilgoć i przykre zapachy. Transporter powinien być zabezpieczony pasami.
Większe psy przewożone bez transportera należy również zabezpieczyć pasami bezpieczeństwa. Można je kupić w sklepach zoologicznych. Takie pasy wyglądają jak szelki, można je kupić w różnych rozmiarach.
Gryzonie i ptaki najlepiej przewozić w klatce. Oczywiście klatkę ze zwierzęciem należy także zabezpieczyć pasami.
W czasie podróży
W czasie podróży należy robić postoje najlepiej co godzinę. W tym czasie możemy napoić pupila, pozwolić mu załatwić potrzeby fizjologiczne, rozprostować kości.
Starajmy się nie podróżować w czasie dużego nasłonecznienia. Włączmy klimatyzację, uchylmy okno, ale nie narażajmy zwierzęcia na przeciągi. Unikamy jazdy w godzinach szczytu, unikajmy gwałtownych hamowań i przyspieszeń. Starajmy się jechać też wolniej niż zwykle.
Zwierzęta podobnie jak ludzie mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną, dlatego unikajmy karmienia ich tuż przed podróżą,