W naszym kraju duża ilość osób wykonuje pracę zawodową na pół etatu. Do takiego stanu rzeczy, w dużej mierze przyczynia się sytuacja rodzinna poszczególnych osób.
Czasem bowiem się zdarza, że kobieta wychowująca małe dzieci nie może pozwolić sobie na świadczenie pracy w pełnym wymiarze. Takie rozwiązane byłoby bowiem nie tylko uciążliwe dla niej samej lecz także dla małoletnich dzieci, które to przecież potrzebują opieki rodziców. Czasem prace na pół etatu podejmują również takie osoby, którym stan zdrowia nie pozwala na świadczenie pracy w pełnym wymiarze czasu pracy.
Warto wiedzieć o tym, że osoba pracująca na pełnym etacie świadczy przeciętnie pracę w wysokości czterdziestu godzin tygodniowo, czyli około stu sześćdziesięciu godzin miesięcznie, w zależności od tego ile dni ma dany miesiąc. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku osób pracujących na pół etatu. Otóż pracownicy zatrudnieni na podstawie takiej umowy o pracę pracują tygodniowo przeciętnie dwadzieścia godzin, co w skali miesiąca daje około osiemdziesięciu godzin.
Wiele osób świadczących pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy często zastanawia się ile urlopu na pół etatu się im należy. Otóż pracownikowi z długoletnim stażem pracy pracującym w pełnym wymiarze czasu pracy przysługuje w ciągu roku kalendarzowego dwadzieścia lub dwadzieścia sześć dni urlopu. Z kolei pracownikom zatrudnionym na pół etatu należy się urlop proporcjonalnie pomniejszony o połowę. w związku z tym pracownikowi który ma przepracowane mniej niż dziesięć lat należy się dziesięć dni urlopu w ciągu roku kalendarzowego, natomiast pracownikowi który ma przepracowane powyżej dziesięciu lat należy się trzynaście dni urlopu wypoczynkowego.
Warto pamiętać o tym, że do wymiaru urlopu wypoczynkowego wliczają się nie tylko przepracowane lata pracy, lecz także ukończone szkoły średnie oraz wyższe.
Ponadto inaczej jest naliczany urlop osobom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności. Otóż osobom posiadającym znaczy stopień niepełnosprawności ze względu na zły stan zdrowia przysługuje większy wymiar urlopu wypoczynkowego.

http://www.forum-liderow.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLiczymy kalorie!
Następny artykułKoszty zakładania firmy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here