Co jakiś czas słyszycie pochlebne opinie na temat śrub wykonanych ze stali nierdzewnej? Nie jest to przypadkowa kwestia. Elementy tego typu mają bowiem liczne właściwości, które przyczyniają się do tych pozytywnych opinii. O czym warto wiedzieć? Gdzie są najczęściej wykorzystywane śruby, które wcześniej powstały przy użyciu stali nierdzewnej?

Z czego wynika popularność śrub ze stali nierdzewnej?

Co powoduje, że takie rzeczy są tak chętnie wybierane? Trzeba tutaj zwrócić uwagę na kilka kwestii. Mianowicie stal nierdzewna ma liczne walory po swojej stronie. Obniżona zawartość węgla, a także stosowna zawartość chromu przyczyniają się do tego aspektu. Jakie są główne właściwości tego materiału, z którego powstają śruby, podkładki, nity zrywalne, nakrętki, wkręty, pręty gwintowane itp.? Dla wielu osób bardzo ważne jest to, że stal nierdzewna jest odporna na korozję. Chrom (zawarty w stali) reaguje bowiem z tlenem. Skutkuje to powstaniem cienkiej, niewidocznej, trwałej, a także odpornej warstwy tlenku chromu. To jednak nie wszystko. Poza tym elementy tego typu zachowują swoje właściwości nawet uwzględniając wysokie temperatury. Mogą być zatem stosowane tam, gdzie jest na przykład bardzo gorąco, a i tak zachowają swoje cechy oraz kształt. W wielu sytuacjach ważne jest to, że śruby ze stali nierdzewnej mają elegancki, stylowy wygląd. Fachowcy z wielu branż zwracają uwagę także na łatwe czyszczenie czy prostą obróbkę. Uzupełniając ten temat trzeba również wspomnieć o możliwości recyklingu czy korzystnym stosunku wytrzymałości do wagi.

Praktyczne wykorzystanie śrub ze stali nierdzewnej

Wyżej wymienione właściwości są cenione przez coraz więcej osób. Śruby z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym (DIN 7991/ISO 10642), występujące w klasie wytrzymałości 8.8/10.9/12.9, znajdują zastosowanie na przykład w motoryzacji. Poza tym są wykorzystywane w zakładach ślusarskich, w branży remontowo-budowlanej czy w trakcie budowy maszyn różnego typu. Często są wykorzystywane do połączeń, gdzie konieczne jest licowanie śruby wraz z materiałem. To jednak nie wszystko. Śruby wykonane ze stali nierdzewnej znajdują zastosowanie także w czasie produkcji wyposażenia kuchennego. To właśnie przy ich udziale powstaje na przykład sprzęt AGD. Trzeba również wspomnieć o aparaturze chemicznej. Ze względu na odporność na korozję, produkty tego typu są stosowane na przykład w trakcie montowania tymczasowych namiotów magazynowych, pawilonów handlowych czy zewnętrznych balustrad metalowych. Chodzi po prostu o to, że takie konstrukcje mogą stać na zewnątrz i zachowają swoje odpowiednie właściwości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here