Twój początek z koloryzacją włosów!

Poniższy artykuł kierujemy do tych wszystkich osób, które stoją na początku drogi z farbowaniem włosów, i jednocześnie poszukują odpowiedniego drogowskazu, na podstawie którego będą mogli się kierować we właściwym kierunku. Będą mogli w odpowiedni sposób przeprowadzać koloryzację w zaciszu domu lub będą świadomi co się dzieje na ich głowie podczas tego typu zabiegu w salonie fryzjerskim. Bo świadomość świata to niezwykle pożądana cecha, taka która w niezwykle istotny sposób pomaga funkcjonować i żyć.

Od czego więc zacząć?

Zastanów się czy możesz tego typu zabieg kosmetyczny przeprowadzić w domu. Czy masz odpowiednie do tego warunki, mowa tutaj o wygodnej i dużej łazience. Oczywiście w innej pewnie też być pofarbowała swoje włosy, ale po co się męczyć! Tak, więc jak wiesz, że twoja łazienka, a dokładnie wanna lub umywalka przeżyją spotkanie z farbą i tym samym „cały świat” czyli ściany, podłoga oraz lustro, nie będą widziały efektów twojego dziewiczego rejsu ku upragnionej stylizacji. A to oznacza nic innego, czy będziesz mogła później jeszcze korzystać z podstawowych elementów jej wyposażenia i nie trzeba będzie robić generalnego remontu. Jeśli jednak cykasz się lub po prostu nie masz warunków, bo wynajmowane, bo dzieci bo coś tam innego to zachęcamy cię do skorzystania z porad i pomocy stylistów, czyli pójście do fryzjera i obarczenie go tym całym ambarasem jakim jest farbowanie włosów. A dlaczego? A dlatego, że on ma do tego infrastrukturę, ma powierzchnię oraz co najważniejsze odpowiednie i często nie osiągalne w drogerii czy sklepie, kosmetyki i rodzaje farb. Ma również pojęcie na temat tego co robi. Nie żebyśmy posądzali cię o jego brak. Po prostu praktyka czyni mistrza, a praktykę takową fryzjer posiada.

Kolejny krok!

Kolejnym krokiem będzie wybór konkretnego rodzaju farby. Bowiem na rynku istnieje całe multum różnego typu i rodzaju farb i koloryzatorów, którymi możesz zmienić look, na stałe lub na chwilę. Szybko lub etapami. I nie ma na to wpływu to czy będziesz to robiła we własnym domu lub łazience czy może jednak pokusisz się o pójście do fryzjera i złożenie na jego ręce tego zabiegu. Farbować możesz farbami trwałymi, półtrwałymi oraz zmywalnymi tzw. szamponetkami lub sprejami, kredami i innymi pigmentami „na chwilę”.  Jeśli już od jakiegoś czasu farbujesz włosy to pewnie masz wybraną metodę koloryzacji. Wiesz, że twoje włosy lubią ten konkretny rodzaj farby, i żaden inny nie wchodzi w grę. Wiesz również jaki odcień i jaki producent jest przyjazny dla twojej skóry głowy. Jeśli jednak jesteś „świeżakiem” w tym temacie, to powinnaś kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Co to w praktyce oznacza? Nic innego, jak to że przed każdym zastosowaniem farby lub koloryzatora nietrwałego, należy wykonać tzw. próbę alergiczną, podczas której twoja skóra i włosy będą wiedziały czy „polubią się z preparatem jaki dla nich wybrałaś”. Ty będziesz również spokojniejsza jaki widok ujrzysz po zmyciu farby, i że nie przerazi cię on na tyle żeby przez kolejne miesiące ukrywać się w domu, niczym Bin Laden w jaskini. Tak prawdę mówiąc, producenci zawsze zalecają robienie takiego testu, bowiem farba, farbie nierówna. Nawet w przypadku tego samego producenta i tego samego koloru.

To jeszcze nie wszystko!

Teraz przystępujemy do wyboru koloru. Tutaj musimy uwzględnić kolor oczu, kolor brwi i rzęs oraz rodzaj karnacji. Możesz również wziąć pod uwagę swoje preferencje oraz kolorystykę garderoby. Bowiem te wszystkie składowe później będą miały wpływ na finał koloryzacji. Będą musiały współgrać z twoim stylem bycia i życia oraz z twoimi ubraniami. Chyba nie chcesz wyglądać jak kolorowy ptak, no chyba, że chcesz, chyba, że jesteś artystką i właśnie do takiego efektu dążysz.

Jeśli zaczynasz drogę z farbowaniem to idź do fryzjera. Nawet najmniej doświadczony w swojej profesji stylista będzie miał większy ogląd na wybór pierwszego koloru twoich „nowych” włosów. Jeśli jednak weteranka farbowania z ciebie, to pewnie wiesz jak dobierać kolor. My jednak zajmiemy się osobami mniej zaradnymi w tej materii.

Wybierając farbę sprawdź do jakiego odcienia wyjściowego jest ona przeznaczona. W celu prawidłowej oceny odcienia swoich włosów należy skorzystać z próbnika w sklepie lub podpytać swojego osobistego fryzjera. To będzie niezwykle pomocne przy kolejnych etapach.

Później należy zastanowić się nad tym czy chcesz przyciemnić czy może rozjaśnić włosy. Jeśli zależy ci na gorącej czekoladzie, a masz ciemny blond i raczej odcień kopciuszkowej czupryny niż ponętnej księżniczki, to wiedz, że upragniona stylizacja jest już bardzo blisko. Niewielka różnica w odcieniach wyjściowych, a docelowych to raczej zadanie na jedną wizytę u fryzjera. Rzecz ma się inaczej gdy chcemy radykalnie zmienić swój wygląd. Gdy chcemy z blond- słowiańskich włosów zrobić ciemno brązowe lub nawet czarne lub odwrotnie. Z czarnych i drapieżnych kosmyków wyczarować jasny blond lub rudy. Wówczas będziesz musiała uzbroić się w cierpliwość. Zadbać o kondycje włosów oraz jednak zaprzyjaźnić się z fryzjerem na dłużej i na częstsze wizyty w jego salonie.

A co to takiego pigmentacja?

Pigmentacja to zabieg przeznaczony dla wszystkich kobiet, które nigdy lub bardzo dawno farbowały włosy. Mają dużo siwych lub białych, swoich naturalnych włosów. Tego typu zabieg przeprowadza specjalista. Nigdy nie rób tego w domu. Raz, że nie masz odpowiednich farb i możliwości. Dwa, że należy go przeprowadzić z należytą dokładnością. Sama raczej tego nie zrobisz. Pigmentacja polega na naniesieniu koloru danej farby bezpośrednio na siwy włos. Po odczekaniu kilku lub kilkunastu minut na włosy nakładany jest utleniacz i woda. Dobrym sposobem na powrót do naturalnych włosów jest również zabieg przy użyciu prekursora melaniny. Substancja nanoszona jest na siwe włosy i pod wpływem tlenu z powietrza ulega aktywacji. Po kilku dniach możesz zaobserwować swój naturalny odcień włosów. W razie dużej ilości siwych włosów lub przy długich pasmach, zabieg bez obaw można powtórzyć. Nie należy jednak robić tego na farbowane włosy, gdyż skutki będą raczej nie do przewidzenia, ale natomiast po tego typu zabiegu można przeprowadzić tradycyjną koloryzację farbą.

Podsumowując!

Jeśli jesteś zwolenniczką pofarbowanych włosów i robisz to już od lat to pozostaje nam tylko trzymać kciuki, aby wybierany przez ciebie kolor zawsze się udawał 😉 ale gdy dopiero zaczynasz przygodę z koloryzacją to pamiętaj o kilku sprawach! Zawsze rób próbę alergiczną, idź do fryzjera- będziesz w dobrych rękach i zawsze dobieraj farbę zgodnie z przekonaniem i charakterem twojej osoby. Jeśli tak zrobisz, koloryzacja zawsze będzie idealna i udana.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here