Walka z łupieżem!
Skóra głowy z problemami to nie tylko kłopot z łupieżem, to również jak wskazują badania, niska samoocena, kompleksy oraz kiepska jakość życia. To ciągłe zastanawianie się czy inni widzą płatki, nieestetycznie osypującej się skóry. To również ciągle przetłuszczające się włosy i charakterystyczny nieprzyjemny zapach z głowy. Przyczyn łupieżu jest bardzo dużo. Etiologia każdego rodzaju łupieżu jest inna. Wszystkie zaś łączy jedno. Niska siła witalna naszej skóry głowy, która w głównej mierze jest odzwierciedleniem ogólnej kondycji naszego organizmu. W skrócie mówiąc, im nasza odporność jest na wyższym poziomie, tym na ogół rzadziej zmagamy się z różnego rodzaju schorzeniami i niedogodnościami. I to niezależnie od tego czy mówimy o skórze na głowie, czy cerze na twarzy czy o paznokciach. Stan naszych komórek organizmu to jak gdyby motor wszystkich pozostałych procesów. To również swoista tarcza w walce z patogenami lub innymi chorobotwórczymi mikroorganizmami, również tymi, które wywołują pewną postać łupieżu. Walka z łupieżem to zadanie długotrwałe i złożone w swych etapach. Bowiem należy pamiętać, że na pełne wyleczenie wpływ ma wiele czynników, również nasze zachowania żywieniowe i styl życia. Aby w zupełności i raz na zawsze pozbyć się łupieżu należy mieć na uwadze wiele aspektów. Jednym z nich jest zmiana diety. Z tej tłustej, słonej i słodkiej. W tę z urozmaiconymi składnikami pokarmowymi. Bogatą w witaminy, minerały oraz naturalne antybiotyki czyli różnego rodzaju substancje lub ich pojedyncze postaci, takie jak pierwiastki. To one pomogą nam unicestwić chorobotwórcze grzyby- drożdżaki, które wywołują łupież. One również wzmocnią organizm i nie pozwolą zasiedlać naszej skóry przez następne kolonie mikroorganizmów. Witaminy i minerały zawarte w warzywach, owocach oraz dobrej jakości mięsie spowodują wzrost witalności pojedynczych komórek w ciele. One z kolei zbudują cały mocny organizm. Oprócz diety, w walce z łupieżem ważną rolę odgrywa aktywność fizyczna. I nie taka wyczynowa, tylko raczej rekreacyjna i systematyczna.
Batalia z łupieżem i wszystkimi jego następstwami to również przyjmowanie suplementów diety (bowiem pewnych składników nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi w odpowiedniej ilości ), to również stosowanie odpowiednich kosmetyków, zarówno tych aptecznych, przepisanych na receptę przez lekarza dermatologa, jak również takich powszechnie dostępnych w drogeriach czy innych sklepach z preparatami do pielęgnacji ciała i włosów.
Łupież, łupieżowi nierówny!
Istnieje wiele form i postaci łupieżu. Czasem wystarczy jedno użycie zwykłego drogeryjnego szamponu, aby mieć problem z głowy. Czasem jednak zwykłe kosmetyki nie pomagają. Ba, nie pomaga zmiana diety i nawyków oraz stylu życia. Wówczas porady należy szukać u specjalistów dermatologów. Ponieważ problem może być znaczniej bardziej skomplikowany, aniżeli nam się wcześniej wydawało.
Zacznijmy więc od początku.
Łupież suchy- to taka postać schorzenia skóry, w której kawałki martwego naskórka są koloru białego. Sypią się jak „śnieg”. Przy każdym dotknięciu włosów mamy wrażenie, że ilość oderwanych obumarłych części skóry jest tak ogromna, że możemy ją „zbierać garściami”. Wszak, nieestetycznie to wygląda, już z samego opisu, to jest na to sposób. Bowiem jest to najmniej inwazyjna jego postać. W prawdzie w tego rodzaju łupieżu etiologią mogą być alergeny z powietrza, pożywienia czy mikroorganizm o nazwie Pityrosporum ovale – drożdżak, a także zbyt mocne i agresywne kosmetyki. Ale jeśli jego postać nie jest zbyt inwazyjna wystarczą zwykłe przeciwzapalne szampony przeciwłupieżowe. Takie powszechnie dostępne w sklepach i drogeriach. Można również pokusić się o płukanki ziołowe oraz odstawienie lub na jakiś czas ograniczenie pewnych produktów żywieniowych. Wówczas problem powinien być rozwiązany.
Łupież tłusty- to już cięższy kaliber. Możemy go zaobserwować w postaci żółtych płatków martwego naskórka. Jego nieleczenie może spowodować przeistoczenie się w poważniejsze schorzenie, jakim jest łojotok i powstanie stanów zapalnych skóry, bowiem nadmierna ilość sebum to pożywka dla bakterii i grzybów- głównie drożdżaków. To również zatkane pory skóry, która nie może wydzielać toksyn i ulega zatruciu. Przy takiej postaci łupieżu występuje również nieprzyjemny, dość charakterystyczny zapach. Nie należy lekceważyć takiego łupieżu. Zawsze jednak powinniśmy skonsultować się z lekarzem, który wykluczy pewne przyczyny i podejmie drogę leczenia, gdyż pewnie trzeba będzie zastosować silniejsze przeciwzapalne substancje, takie które zawarte są w lekarstwach na receptę.
Jak więc wybrać szampon przeciwłupieżowy?
Walka z łupieżem, niezależnie od jego postaci winna być wielopłaszczyznowa. Co to w praktyce oznacza? Na pewno należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, czyli styl bycia i życia. Dietę oraz dotychczas stosowane kosmetyki pielęgnacyjne. Natomiast w szamponach należy szukać:
Substancji antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych- najlepszy i najpowszechniejszy jest ketokonazol, ale równie skuteczna jest piroktolanina, pirytonian cynku, a także siarczan selenu. Substancje te w znacznym stopniu obniżają ilość kolonii chorobotwórczych mikroorganizmów. Ponad to mają szerokie spektrum działania na różne szczepy zwalczanych organizmów, dlatego nie występuje efekt uodpornienia. Ich działanie jest szybkie i skuteczne. Przykładem takiego szamponu może być: Zoxin-Med.
Substancji nawilżających, odżywczych, łagodzących podrażnienia, działających kojąco i chłodząco, a także przeciw świądowo. Mogą to być wyciągi z ziół czy różnych roślin np: aloesu czy zielonej herbaty i mięty. Przykładem takiego szamponu może być: każdy ziołowy szampon z apteki czy drogerii.
Innych substancji kojących i nawilżających, min. takich jak pantenol, alantoina czy gliceryna. Oprócz działania nawilżającego, mają również działanie zapobiegawcze, bowiem tworzą ochronny film na powierzchni skóry i w ten sposób zabezpieczają przed wniknięciem patogenów. Przykładem takiego szamponu może być: każdy ziołowy szampon z apteki czy drogerii.
Podsumowując!
Wybrany szampon powinien być idealnie dostosowany do rodzaju łupieżu oraz skóry głowy. Oprócz bezpośredniej walki ze schorzeniem można pokusić się o profilaktykę oraz zmianę diety i stylu życia.
Pomocne mogą być wywary z takich ziół, jak rumianek, tymianek, mięta pieprzowa, herbata zielona i czarna, goździki oraz innych przeciwzapalnych ziół. Oprócz efektu odświeżenia i pięknego zapachu na głowie, będziemy mieli odporną i silną skórę, która nie podda się żadnemu patogenowi.