Nadmierna wilgotność to problem wielu domów i mieszkań. I to nie tylko zimą, kiedy wietrzy się mniej, ale również w pozostałe dni w roku. Jak sobie z tym poradzić? Z pomocą przychodzi dobry osuszacz powietrza, który wyeliminuje ten problem. A wraz z nim bakterie, pleśnie i grzyby będące źródłem wielu chorób, w tym astmy czy kłopotów z zatokami.
Jak działa osuszacz powietrza?
Urządzenie zostało tak skonstruowane, aby skraplać parę wodną i odprowadzać ją do specjalnego zbiornika. Charakteryzuje się wszechstronnym zastosowaniem. Nie tylko zmniejsza wilgotność powietrza, jaka powstaje na skutek gotowania czy suszenia, ale również osusza je w niewietrzonych pomieszczeniach, przy okazji skutecznie pochłaniając przykre zapachy. Dobry osuszacz powietrza sprawdzi się również na budowie. Przyspieszy wysychanie tynku i farb, dzięki czemu prace wykończenia przebiegają w szybszym tempie.
Kupujemy osuszacz – na co zwracać uwagę?
Pierwszym, wręcz najważniejszym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze dobrego osuszacza powietrza jest jego wydajność, często określana przez producentów mianem sprawności. Podaje się ją w litrach na godzinę lub dobę. Ostateczny wybór w dużej mierze zależy od metrażu pomieszczenia. Do małych mieszkań wystarczający będzie model o wydajności 10 litrów na dobę. Do dużych mieszkań i domów konieczny będzie zakup urządzenia, które będzie w stanie osuszyć nawet 20 litrów powietrza w ciągu 24 godzin.
Kolejnym, równie istotnym elementem przy wyborze dobrego osuszacza powietrza jest przepływ. Ten parametr określa objętość powietrza, jaką jest w stanie osuszyć urządzenie w danym czasie i jest podawany w metrach sześciennych na godzinę. Należy pamiętać, że wydajność i przepływ powietrza to dwie, zupełnie różne kwestie, choć tak często mylone. Zdarza się bowiem, że urządzenia mogą mieć taki sam przepływ powietrza, ale różnić się będą wydajnością.
Jakie jeszcze parametry są kluczowe przy wyborze osuszacza?
Dobry osuszacz powietrza to taki, który jest energooszczędny. A zatem, nie wymaga dużego poboru energii elektrycznej. Wiele oczywiście zależy od wydajności i wielkości urządzenia, a także czasu pracy, wilgotności powietrza czy temperatury. Niemniej jednak, jest to parametr, który nie powinien być pomijany, albowiem w dłuższej perspektywie doprowadzi do bankructwa domowy budżet. Z innych, równie przydatnych funkcji na uwagę zasługują modele wyposażone w automatyczne wyłączanie (gdy zbiornik będzie napełniony, urządzenie samoczynnie wyłączy się) czy filtr osuszający powietrze.