Manetki rowerowe rzecz ważna. Choć pozornie mało ważne, pełnią tak naprawdę bardzo ważną rolę. Przede wszystkim odpowiadają za zmianę przełożenia, zatem ich praca powinna być bardzo sprawna. Oczywiście, jak można się domyślić, wybór tych elementów jest naprawdę spory, a jak okazje od przybytku także może zaboleć głowa, szczególnie jeżeli nie ma zupełnie pojęcia, co kupić. Dlatego postanowiliśmy Wam pomóc i przygotowaliśmy ten krótki poradnik.
Manetki do roweru – wybór ma znaczenie
Wybór manetek rowerowych ma duże znaczenie dla wygody jazdy, ale również bezpieczeństwa. Zazwyczaj w starszych modelach stosowane były manetki kciukowe, które nie były szczególnie komfortowe w używaniu. Obecnie powoli odchodzi się od tych rozwiązań, tzn. można je jeszcze kupić, ale jednak zdecydowanie lepiej traktować je, jako relikt przeszłości. Obecnie najczęściej stosuje się dwa rozwiązania. Można zdecydować się na manetki cynglowe. W tym przypadku przełożenia zmienia się za pomocą dwóch palców, a dokładnie palca wskazującego oraz kciuka. Alternatywą są manetki obrotowe. W tym przypadku przerzutki zmienia poprzez przekręcanie rączki. Oba te rozwiązania są równie dobre, choć naszym zdaniem wygodniejsze jest to drugie, choć to raczej kwestia gustu.
Manetki do roweru – Shimano czy SRAM?
Aktualnie dwóch producentów niemal rządzi na tym rynku. Jednym z nich jest Shimano, a drugim SRAM. Szczerze powiedziawszy obie te firmy wyrobiły sobie doskonałą renomę, ale jednak każda z nich ma poniekąd inną politykę. Otóż Shimano swoją ofertę kieruje do osób, którzy mają rowery z różnych półek cenowych. Do tych z najwyższej półki sprawdzają manetki cynglowe, a dokładnie RapidfFire i RapidFire Plus. Z kolei zdecydowanie tańsze są EZ-Fire, które są zintegrowane z klamką hamulca. W tym przypadku tylko i wyłącznie jeden “cyngiel” znajduje się nad kierownica, a drugi znajduje się pod nią. Jednocześnie w linii produktowej można także znaleźć manetki rowerowe do modeli bardzo tanich, które obsługiwane są kciukiem. Z kolei manetki firmy SRAM mają szczególne zastosowanie w droższych rowerach. W tym przypadku zarówno manetki obrotowe GripShift, jak i cynglowe Trigger stosuje się w XXI, XX czy X0. .
Klasyczne rozwiązania – czy warto wybierać manetki na kciuk?
Bądźmy szczerzy, nie każdy chce, bądź też nie każdego stać na wydanie większej gotówki na manetki, zatem często wybierają oni te dźwigniowe, na kciuk, ale czy warto? Otóż na pewno ich olbrzymią zaletą jest niska cena. Mają prostą budowę i są w sumie nieawaryjne. Sprawdzają się do najtańszych rowerów, jeżeli jednak jeździsz raz na jakiś czas, to takie modele się sprawdzą. Mocowane są na górze kierownicy, jednak mimo to nie są wygodne w użytkowania. Ponadto ich praca jest mało precyzyjna.
Lepsze i droższe rozwiązania – manetki obrotowe i cynglowe
W przypadku tych manetek nie można jednoznacznie stwierdzić, którą są lepsze. Ogólnie można przyjąć, że są one tak samo wygodne. Jednak w przypadku cynglowych nie ma możliwości przypadkowej zmiany biegu, zatem na pewno wpływa to na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Z kolei mają też swoje wady. Przede wszystkim posiadają wystające elementy, a przy tym ich budowa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Zatem, jeżeli zaczną szwankować to może się okazać, że naprawa może być droższa. Zamiast niej czasami bardziej opłacalny jest zakup nowych. Z kolei w manetkach obrotowych niestety istnieje możliwość przypadkowej zmiany biegu, co oczywiście pewnie większości z nas się zdarzyło. Oczywiście szybko można się przyzwyczaić i zapewne po dłuższym czasie takie pomyłki nie będą już się zdarzać. Należy jeszcze wspomnieć o zaletach, a mianowicie ich budowa jest bardzo prosta. Jeżeli więc okaże się, że coś się z nimi zaczyna dziać, to sami możecie sprawdzić. Wystarczy tylko odpowiedni zestaw narzędzi, a dokładnie precyzując śrubokręt.
Przedstawiliśmy Wam najważniejsze informacje na temat manetek do roweru. Pamiętajcie, że ten element ma bardzo duże znaczenie. Oczywiście trzeba wziąć też pod uwagę własną wygodę, wszak niektórzy nadal są przyzwyczajeni do manetek na kciuk i takie rozwiązanie zwyczajnie lubią.