Przyczyny wypadania włosów u kobiet?

Przyczyny łysienia u kobiet to najważniejsze zagadnienie, z którym powinna zapoznać się każda kobieta borykająca się z wypadaniem włosów. Rozpoznanie przyczyny łysienia jest bowiem najistotniejszym etapem leczenia i tylko właściwa diagnoza może przyczynić się do pokonania problemu. Warto wiedzieć, że kłęby włosów na szczotce, poduszce czy w odpływie prysznica mogą świadczyć zarówno o naturalnym wypadaniu włosów, nieodpowiedniej pielęgnacji jak i o poważnej chorobie. Niestety, nie wszystkie typy łysienia, które dotykają kobiety są uleczalne. Decydujący wpływ na oszacowanie szans na całkowite wyleczenie łysienia ma ustalenie źródła choroby.

Główne przyczyny wypadania włosów to:

 • Nieprawidłowe uczesanie włosów – fryzura typu „koński ogon” lub kok nadwyręża skórę głowy i przyczynia się zaniku mieszków włosowych.
 • Tapirowanie, używanie spinek i gumek – przyczyny łysienia kryją się w uszkodzeniu mechanicznym włosa. A tego typu uszkodzenia są wywoływane przez tapirowanie, rozczesywanie na siłę, zbyt ciasne wiązanie czy spinanie włosów.
 • Środki kosmetyczne – zbyt częste farbowanie włosów, trwała ondulacja powodują osłabienie struktury włosów, które szybciej wypadają. Warto wiedzieć, jaki ma się rodzaj włosów i stosować na co dzień szampon ku temu przeznaczony.
 • Wysoka temperatura – suszenie, stosowanie lokówek i prostownic przyczynia się do wypadania włosów.
 • Zatrucie toksynami – włosy wypadają także, jeśli w organizmie pojawią się toksyny, takie jak: tal, arsen, rtęć; w przypadku dostania się do organizmu tych toksyn następuje utrata włosów w ciągu 2 tygodni, a ponowne odrastanie włosów trwa ok. 6-8 tygodni.
 • Palenie papierosów – dym papierosowy to jedna z najgorszych trucizn. To on jest odpowiedzialny za wypadające włosy. Działa on od wewnątrz, ale też od zewnątrz. Niszczy włos, powoduje jego matowienie, a w efekcie wypadanie.
 • Stres – znane są przypadki, kiedy osoba pod wpływem silnych przeżyć, np. śmierci bliskiej osoby, całkowicie łysieje. Wypadanie włosów spowodowane stresem również jest związane z hormonami. Rozregulowane przez stres nadnercza znacząco wzmagają produkcję androgenów i zaburzają funkcjonowanie cebulek włosowych u osób genetycznie predysponowanych. Ilość straconych włosów zależy od typu stresu. Codzienny stres ma niekorzystne działanie na ogólny stan włosów, a jego konsekwencje są długoterminowe, natomiast nagły, silny stres powoduje znaczącą utratę włosów w przeciągu 4 miesięcy po stresującym wydarzeniu.
 • Chemioterapia – nie każda chemioterapia powoduje wypadanie włosów, a ich utrata zależy również od zastosowanej metody. Co więcej reakcja na chemioterapię jest różna u różnych osób i zależy m.in. od wrażliwości organizmu na substancje toksyczne. Włosy zaczynają odrastać około miesiąca po zabiegu z szybkością 1 centymetr na miesiąc.
 • Choroby zakaźne – wśród chorób zakaźnych powodujących utratę włosów należy wymienić przede wszystkim kiłę – jej leczenie przyspiesza odrost włosów.
 • Choroby ogólnoustrojowe – utrata włosów może następować w wyniku takich chorób, jak: toczeń rumieniowaty, nadczynność i niedoczynność tarczycy.
 • Leki – łysienie polekowe pojawia się w wyniku stosowania m.in. leków cytostatycznych i immunopresyjnych, przeciwtarczycowych, przeciwzakrzepowych, stosowanych w chorobach serca oraz środków antykoncepcyjnych. Odrost włosów w tym przypadku nie zawsze jest związany z odstawieniem leku.
 • Choroby skóry głowy – łysienie powoduje grzybica skóry głowy, która objawia się plackowatymi ogniskami, które pozbawione są włosów. Niekiedy grzyby, które przez otwarte ranki wnikają do naszego organizmu, umiejscawiają się w okolicach mieszków włosowych. Tam rozwijają się stany zapalne i uniemożliwiają wzrost włosów. Jeżeli cebulki włosów zostaną uszkodzone, to proces łysienia jest nieodwracalny.
 • Choroby psychiczne – trichotillomania.
 • Menopauza lub po porodzie – przyczyny łysienia upatrywać należy w gwałtownych zmianach hormonalnych. Wypadanie włosów następuje, ponieważ są one osłabione.
 • Zła dieta- niezbilansowane pożywienie, dostarczanie niewielkiej ilości witamin i minerałów może być powodem wypadania włosów
 • Pogoda- a dokładnie niedostosowanie swojego zachowania do panujących warunków atmosferycznych, np. niezakładanie czapki lub kapelusza podczas opalania lub moczenie włosów w chlorowanej wodzie

Kiedy wypadanie włosów powinno nas niepokoić?

Jako, że włosy naprzemiennie znajdują się w trzech fazach: anagenowej, czyli fazie wzrostu włosów, katagenowej, czyli w fazie przejściowej, telogenowej, czyli w fazie wypadania włosów.

Wypadanie włosów jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Trycholodzy i dermatolodzy szacują, że utrata około stu włosów dziennie nie powinna być powodem niepokoju. Nie powinno martwić także zwiększone wypadanie włosów w okresie jesienno-zimowym, o ile nie trwa ono dłużej niż kilka miesięcy. Wypadanie włosów u kobiet może nasilać się także w pewnych okresach życia kobiety i najczęściej jest wtedy związane ze zmianami w gospodarce hormonalnej.

Jak zapobiec wypadaniu włosów?

W pewnych sytuacjach wypadanie włosów jest zjawiskiem naturalnym, ale jeśli zbyt długo trwa warto jest temu zapobiec.

Jak zawsze z pomocą przychodzi natura. Aby zapobiec wypadaniu włosów można zastosować naturalne wcierki i maseczki.

Liście aloesu zawierają substancje chemiczne, które stymulują skórę głowy. Obiera się je ze skóry i kroi na małe kawałki. Te galaretowate kwadraciki kładziemy na włosach i wmasowujemy je w skórę głowy, tam gdzie występuje problem z wypadaniem włosów. Głowę nakrywamy ręcznikiem lub chustką i zostawiamy aby nasz lek wchłaniał się przez całą noc, na drugi dzień zmywamy go z głowy ciepłą wodą z odrobiną soku z cytryny. Powinno się tę czynność powtarzać przez trzy lub cztery tygodnie, po tym czasie zauważymy wspaniałe rezultaty.

Kokos jest bogaty w wodę, składniki odżywcze i nienasycone kwasy tłuszczowe. Mleczko uzyskane z kokosa zapobiega wypadaniu włosów. Aby otrzymać mleczko kokosowe należy wyciąć miąższ z kokosa, włożyć go w cienką ściereczkę i delikatnie wycisnąć. Używając tego mleczka, masujemy skórą naszej głowy, aby ułatwić wchłanianie się. Powinno się powtarzać tę czynność raz w tygodniu.

Cebula jest bogata w witaminy A, B i C, dzięki czemu najlepiej przeciwdziała wypadaniu włosów. Aby przygotować nasze lekarstwo, należy jedną białą cebulę włożyć do blendera i zetrzeć ją z trzema łyżeczkami miodu. Tak przygotowaną mieszankę nakłada się za pomocą szczoteczki, na miejsca dotknięte chorobą. Pozostawia się ją na skórze głowy około trzydzieści minut, po czym spłukuje się dużą ilością wody. Po krócej niż trzech tygodniach można zaobserwować zaskakujące efekty.

Czosnek posiada najbardziej niesamowite właściwości. Sami będziemy się mogli przekonać, kiedy przygotujemy ten lek przeciwko łysieniu. Przed pójściem spać należy natrzeć skórę głowy dwoma połówkami czosnku, po czym za pomocą oliwy z oliwek wymasować te same miejsca. Po zabiegu tym należy owinąć głowę ręcznikiem i zostawić tak na całą noc. O poranku należy umyć głowę aromatycznym szamponem. Aby zauważyć zadowalające efekty, należy powtarzać tę czynność dwa razy w tygodniu przez miesiąc.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here