Jak właściwie podejść do zakupu prostownicy do włosów?

Przeznaczenie prostownicy jest oczywiste – ma prostować włosy. Dobrej jakości prostownica oprócz tego, że wyprostuje Twoje włosy w kilka minut, dodatkowo ochroni je przed działaniem wysokiej temperatury i nie pozwoli Ci się poparzyć. Zwłaszcza jeśli zamierzasz ja stosować codziennie, winna ona być dobrej jakości i charakteryzować się cechami, które ułatwią jej wykorzystanie do domowej stylizacji.

Podczas jej kupowania możesz kierować się kilkoma wytycznymi, które sprawią, że nowa inwestycja będzie spełniała wszystkie twoje oczekiwania.

Podział ze względu na płytki!

Ogromny wpływ na jakość prostownicy mają płytki – ich powłoka, wielkość i kształt. To powłoka decyduje o tym, czy dany model prostownicy jest bezpieczny dla Twoich włosów. Dobra powłoka zapewnia maksymalną ochronę przed wysoką temperaturą, chroni łuskę włosa przed zniszczeniem i ułatwia prostowanie. Istnieją trzy zasadnicze rodzaje płytek grzewczych w prostownicach.

 • Płytki teflonowe- teflon chroni przed wysoką temperaturą i zapobiega przywieraniu włosów do płytek. Niestety, powłoka teflonowa nie jest idealna – nagrzewa się nierównomiernie (tworzą się tak zwane gorące punkty), przez co istnieje ryzyko przypalenia włosów. Nie jest odporna na zarysowania, szybko się zużywa. Do teflonowej powłoki dodaje się obecnie elementy ceramiczne, turmalinowe lub diamentowe, które ją utrwalają i eliminują gorące punkty.
 • Płytki ceramiczne- Główną zaletą płytek ceramicznych jest równomierne nagrzewanie, dzięki czemu ryzyko przypalenia włosów znacznie maleje. Powłoka płytek ceramicznych jest śliska, co ułatwia prostowanie i wygładza włosy. Prostownice ceramiczne są obecnie najpopularniejsze.
 • Płytki tytanowe- Tytan to wyjątkowo trwały i odporny na uszkodzenia metal, a płytki tytanowe są trwalsze niż ceramiczne. Prostownice z płytkami tytanowymi są idealne do włosów grubych i kręconych, dobrze wygładzają włosy. Niektórzy producenci prostownic utrwalają płytki ceramiczne dodając do nich tytan i tworząc płytki ceramiczno-tytanowe.
 • Płytki lustrzane-Lustrzane płytki przede wszystkim dodają włosom blasku. Powłoka lustrzana jest gładsza niż ceramiczna (ułatwia prostowanie, wygładza włosy). Płytki lustrzane stosuje w swoich produktach, m.in. firma Eurolux.
 • Płytki diamentowe- diamentowa powłoka to najnowsza technologia, stosowana m.in. przez firmę Philips. Taka powłoka jest bardzo twarda – prostownica z powłoką diamentową jest trwała i odporna na zarysowania. Dzięki gładkiej powierzchni dobrze prostuje włosy. Idealna do włosów grubych, szorstkich, kręconych, trudnych do ułożenia.
 • Płytki z turmalinami- Turmaliny to minerały, które wytwarzają jony ujemne pod wpływem wysokiej temperatury. Dzięki temu zamykają łuskę włosa i chronią ją przed zniszczeniem. Płytki z turmalinami zapobiegają też elektryzowaniu się włosów.
 • Płytki ceramiczno-keratynowe- Prostownice z płytkami ceramiczno- keratynowymi to nowość wprowadzona na rynek przez markę Philips. Rozgrzane płytki, pod wpływem temperatury uwalniają z powłoki keratynowej składniki niezbędne dla odbudowy włosów.

 

Jakiej mocy wybrać prostownice?

Od mocy prostownicy zależy to, jak szybko osiągnie ona pożądaną temperaturę. Moc może wynosić od 25 do 170 W (watów). Czas nagrzewania prostownic o mocy 170 W do temperatury 200ºC wynosi 15-30 sekund, a 25-watowych – kilka minut.

Warto jest również zwrócić czy nowa prostownica ma panel elektroniczny oraz lampkę kontrolną, która wskazuje czy sprzęt jest dostatecznie rozgrzany i można go zacząć używać.

Zakres temperatur jest tez ważny!

Wybierając prostownicę, koniecznie zwróć uwagę na jej zakres temperatury. Prostownice nagrzewają się od 100 do 230ºC. Wybierając zakres temperatury, weź pod uwagę rodzaj i strukturę swoich włosów.

Cienkie, podatne na zniszczenie, rozjaśniane – 100-170 ºC , Normalne, farbowane, lekko kręcone, falowane  170-200 ºC a grube, gęste, kręcone 200-230 ºC.

Regulacja temperatury jest również bardzo ważna?

Jeśli twoja nowa prostownica będzie nagrzewała się tylko do określonej temperatury to nie kupuj jej. Ważne jest, abyś mogła regulować jej stopień nagrzania. Żebyś mogła zmieniać temperaturę w zależności od ochoty lub potrzeb.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo jej stosowania!

Dobrze, jeśli prostownica jest wyposażona w guzik lub przycisk, dzięki któremu możesz włączyć i wyłączyć urządzenie. Jest to dodatkowe zabezpieczenie dla osób, którym zdarza się zapominać wyjąć wtyczkę urządzenia z gniazdka przed wyjściem z domu. Niektóre prostownice posiadają automatyczny wyłącznik. Dzięki niemu, nawet jeśli zapomnisz wyłączyć prostownicę przed wyjściem z domu, po około godzinie wyłączy się sama.

Budowa to nie tylko wygląd i estetyka!

Obudowa prostownicy spełnia nie tylko estetyczną, ale też praktyczną funkcję. Obudowa powinna być mieć przede wszystkim ergonomiczny, opływowy kształt, który podnosi komfort użytkowania i ułatwia prostowanie. Wybierając prostownicę koniecznie zwróć uwagę na to, czy obudowa jest termoizolacyjna (taka informacja powinna być podana przez producenta w instrukcji lub opisie technicznym). Dzięki termoizolacyjnej obudowie, unikniesz poparzenia przy prostowaniu.

Dodatkowym atutem będą prostownice wyposażone w takie funkcję, jak:

 • Wytwarzanie pary – funkcja ta zabezpiecza włosy przed zniszczeniem. Para rozluźnia włókna włosów, odbudowuje je i jest wyjątkowo bezpieczna dla włosów. Prostownica parowa posiada wbudowany zbiornik na wodę (BaByliss Paris I-pro 230 Steam ST95E).
 • Ultradźwięki – dzięki ultradźwiękom prostownica jest wprowadzana w system drgań, które sprawiają, że włosy są wyjątkowo wygładzone. Ultradźwiękową prostownicą jest Philips SalonStraight Sonic HP4666.
 • Prostowanie na mokro – niektóre prostownice są wyposażone w funkcję prostowania na mokro, dzięki której możesz prostować nawet wilgotne włosy. Taka funkcja pozwala zaoszczędzić czas – przed prostowaniem nie musisz suszyć dokładnie włosów w obawie przed ich zniszczeniem (Conair CS26JCS).
 • Prostownica z kosmetykiem – niektóre prostownice pod wpływem ciepła wydzielają ochronny kosmetyk, który zabezpiecza włosy przed działaniem wysokiej temperatury (Remington Wet2Straight S8002).
 • Podczerwień – prostownica z funkcją podczerwieni sprawia, że płytki nagrzewają się równomiernie, dzięki czemu włosy są zabezpieczone przed spaleniem (Camry CR 98).

Nasze hity to!

 1. Remington Ceramic Slim 230 S3500
 2. Philips Care & Control HP8344/00
 3. Remington S6500
 4. Remington Keratin Therapy S8590
 5. Wahl Cutek
 6. Philips MoistureProtect HP8372/00
 7. Babyliss ST270E
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here