Fenomen dużych ust!

Usta znajdują się w bardzo ważnym z punktu widzenia estetyki rejonie twarzy. Ich wygląd ma kluczowe znaczenie dla urody człowieka. Niekiedy zbyt wąskie lub asymetryczne usta mocno odbiegają od kanonów urody. Ponadto utrzymanie ust w nienagannej kondycji nie jest proste – z wiekiem tracą one bowiem blask, jędrność i nienaganny kształt. Wtedy z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej.

Powiększenie ust to zabieg zalecany osobom, które dostrzegają problem zbyt małych ust, chciałyby zmieniać ich kształt bądź nadać im sprężystość. Takie zabiegi chirurgii estetycznej są dobrym rozwiązaniem także w celu zmniejszenia zmarszczek powstałych wskutek palenia papierosów lub starzenia się. Korekta ust może być wykonywana także, jeśli zachodzi konieczność rekonstrukcji lub potrzebne jest zmniejszenie ich asymetrii. Modelowanie ust przynosi dobre efekty również u osób z zanikającym kolorytem warg.

Metody chirurgicznego powiększania ust!

Powiększanie ust kwasem hialuronowym to bez wątpienia jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej i najczęstsza technika powiększania ust. Na czym polega fenomen kwasu hialuronowego? Jest to naturalny składnik tkanki łącznej, tak naprawdę nie będący kwasem z chemicznego punktu widzenia; jest to cukier złożony, syntetyzowany przez fibroblasty skóry i właśnie w skórze zlokalizowany w największej ilości. Jego fizjologiczną rolą jest wzmacnianie wytrzymałości tkanki łącznej, regulowanie procesów zapalnych i gojenia ran, ochrona przed szkodliwym wpływem wolnych rodników (a tym samym spowolnienie procesów starzenia) oraz – przede wszystkim – nawilżenie tkanek. Unikatową właściwością kwasu hialuronowego jest bowiem zdolność do wiązania wody w ilościach 1000 – 4000 razy przekraczającego jego masę. Jego ilość maleje wraz z naszym wiekiem. Po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w usta następuje wypełnienie nim ust, ponadto kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu, co nadaje ustom objętości i sprężystości. Tym samym fizyczny efekt zwiększenia objętości przez kwas hialuronowy jest potęgowany przez uruchomienie naturalnych procesów regeneracyjnych skóry.

Wskazania do zabiegu to:

 • zwiększenie objętości ust
 • chęć skorygowania asymetrii ust
 • wyrównanie dysproporcji między górną i dolną wargą
 • ujędrnienie ust
 • poprawa kolorytu ust
 • chęć zniwelowania oznak starzenia w okolicy ust (wiotczenia ust, zmarszczek, opadających kącików ust)
 • nawilżenie ust i zapobieganie ich pierzchnięciu

Przeciwwskazania są również istotne i należą do nich:

 • ciąża i okres karmienia piersią
 • miesiączka
 • opryszczka
 • choroby układu immunologicznego
 • uczulenie bądź nadwrażliwość na preparaty zawierające kwas hialuronowy

Jak należy we właściwy sposób przygotować się do zabiegu?

 • Oprócz słuchania zaleceń lekarza, który na wizycie konsultacyjnej pewnie poprosił cię o wypełnienie ankiety oraz przeprowadził z tobą obszerny wywiad, to możesz stosować się do poniższych zaleceń:
 • Zaprzestań stosowania aspiryny- jest to lek przeciwkrzepliwy, dlatego przed żadnym zabiegiem chirurgicznym nie należy jej stosować. Jej poziom w organizmie utrzymuje się przez parę dni, dlatego miej to na uwadze.
 • Łykaj suplementy diety z witaminą C i rutyną- są to składniki uszczelniające naczynia krwionośne, dlatego przyczynią się do regeneracji blizn po operacyjnych.
 • Ogranicz palenie papierosów- tytoń ogranicza dotlenienie tkanek i spowalnia procesy gojenia.
 • Nie spożywaj alkoholu- ogranicz picie wina, wódki i piwa przynajmniej dobę przed zabiegiem.

Jak wygląda zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym?

Zabieg powiększania ust rozpoczyna się zmyciem makijażu, dezynfekcją i schłodzeniem ust lodem. Następnie miejsce poddawane iniekcji jest znieczulane. Stosowany jest krem znieczulający EMLA 5% lub zastrzyk znieczulający z 2% lidokainą. Kluczowe dla końcowego efektu zabiegu jest dokładne określenie pożądanego kształtu ust, co najlepiej zwizualizować zdjęciem. Lekarz medycyny estetycznej dokonuje następnie iniekcji kwasu hialuronowego. Na potrzeby zabiegu usta podzielone zostają na cztery domyślne kwadranty: prawy i lewy górny oraz prawy i lewy dolny. Lekarz wykonuje iniekcje metodą liniową. Usta są nakłuwane na bokach i tunelowane podskórnie w kierunku przyśrodkowym. Kolejność, w jakiej lekarz dokonuje iniekcji jest następująca: najpierw wypełnieniu kwasem hialuronowym ulega kwadrant prawy górny ust pacjenta, potem kolejno lewy górny, lewy dolny i na końcu prawy dolny. W obrębie każdego kwadrantu iniekcja wygląda praktycznie tak samo.

Jak powinnaś zachować się po zabiegu?

Bezpośrednio po wykonanym zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym należy cały czas lekko schładzać okolice warg, aby utrzymać reakcję tkanki na możliwie niskim poziomie. Na 24 godziny po zabiegu warto zadbać o higienę nakłuwanych miejsc i jak najrzadziej ich dotykać. Po tym czasie wskazany jest delikatny masaż ust czystymi rękami, co ma zapobiegać zbijaniu się kwasu hialuronowego w grudki. Później nie powinno się wywierać nadmiernego ucisku na okolicę skóry poddanej zabiegowi. Odradza się stosowania w tym czasie wszelkiego rodzaju szminek, błyszczyków oraz kremów. Dobrze jest zrezygnować z picia bardzo gorących napojów. W następnych tygodniach zaleca się unikania nadmiernego zimna, gorąca, czy ekspozycji na słońce. Należy tymczasowo zrezygnować z wizyt w saunie bądź solarium.

Jakiego efektu możesz się spodziewać?

Ostateczny kształt ust powinien być dokładnie taki, jak życzyła sobie pacjentka. Aby mieć pewność profesjonalizmu zabiegu, warto skorzystać z usług renomowanego gabinetu z doskonałymi specjalistami. W obawie przed przesadnym efektem karykaturalnie powiększonych ust, istnieje możliwość wykonania zabiegu stopniowo, w kilku etapach. Iniekcja jednorazowo niewielkiej ilości wypełniacza i ewentualne uzupełnienie wypełnienia gwarantuje naturalny efekt. Zauważalne jest powiększenie i ujędrnienie ust, ich nawilżenie oraz nabranie kolorytu. Pamiętaj, że efekt powiększania ust tą metod,  to nie jest stan na całe życie. Kwas ulega degradacji i rozłożeniu. Jeśli pragniesz na stałe mieć duże i wydatne usta, to zalecamy zainwestować w zabieg z użyciem kwasu botulinowego lub wszczepienie implantów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here