Jak łatwo nadać oku kolor i blask, czyli wszystko o hennie do rzęs!

Henna do rzęs to niewątpliwie bardzo łatwy zabieg kosmetyczny, który można z powodzeniem wykonać w domu. Bez użycia zbędnych narzędzi i inwestycji w drogie kosmetyki. To zabieg, który oprócz odświeżenia spojrzenia nada naszym oczom koloru i charakterystycznej elegancji. Bowiem rzęsy po hennie są niezwykle odżywione, podkreślone i wymodelowane. Czym właściwie jest henna? To nic innego jak naturalny proszek, który powstaje z wysuszonej lawsonii bezbronnej (Lawsonia inermis). Ma ona czerwony kolor o nazwie lawson , który pod wpływem kontaktu z keratyną obecną w naszych rzęsach barwi się na taki ciemny, czekoladowy kolor. Henna wykorzystywana jest również do barwienia innych części ciała. Ponieważ jej kolor jest aktywniejszy im wyższa temperatur, dlatego jest ona tak popularna w krajach afrykańskich i azjatyckich. Tam głównie do celu robienia zmywalnego tatuażu. Jeśli kiedyś wejdziesz w posiadanie henny naturalnej, czyli nie wysuszonej to wiedz, że będziesz miała bardzo trudne zadanie, aby wydobyć z niej czerwony pigment, dlaczego? Dlatego, że jest on wyodrębniany dopiero po wysuszeniu i zmieleniu liści Lawsonii bezbronnej. Dopiero pod wpływem dodania różnego rodzaju utleniaczy i aktywatorów możemy ze zwykłego zielonego liścia zrobić henne, taka jaką znamy z drogerii czy od kosmetyczki. Jeśli jednak jesteś nieugięta, to do sproszkowanego liścia możesz dodać kilka kropel oliwy oraz soku z cytryny i mocno ucierać, ucierać i ucierać… bardzo długo ucierać!

Tak, ale ty nie chcesz mieć czerwonych rzęs!

Naturalna henna to czerwony barwnik i w zależności od ilości keratyny zawartej w naszych włoskach to przybiera ona ciemniejszy lub jaśniejszy odcień. No, tak ale ty nie chcesz mieć bordowych rzęs, prawda? Henna dostępna w drogerii lub u kosmetyczki to nic innego jak sproszkowane liście Lawsonii bezbronnej  połączone ze sztucznymi pigmentami. W ten sposób uzyskujemy henny czarne lub brązowe. Dlatego są niektóre kobiety uskarżające się na stany podrażnienia lub uczulenia oczu, które występują tuż po zastosowaniu henny kosmetycznej. Jest to wynikiem dostania się na ich skórę sztucznego pigmentu. Dlatego miej to na uwadze kolejnym razem, bowiem żadna henna nie jest równa tej naturalnej. Zawsze rób próbę uczuleniową, tak jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych farb do włosów. Barwniki, które najprawdopodobniej mogą cię uczulać to indygo, parafenyledoniamina PPD. I to właśnie ten drugi sztuczny barwnik jest najczęstszym winowajcą całego uczulenia. Jest składnikiem typowej czarnej henny, ale całe szczęście co raz rzadziej.

Zabieg hennowania!

Najlepiej zrobić go w salonie kosmetycznym. Będzie kosztował kilka złotych, ale będziesz miała gwarancję równomiernego rozprowadzenia barwnika na rzęsach. Jeśli jednak pokusisz się na zabieg w domu, to pamiętaj o próbie uczuleniowej. Henna najlepiej sprawdzi się na barwieniu bladych i blond rzęs i brwi.

Test alergiczny polega na nałożeniu preparatu na obszar o średnicy monety 1 groszowej na obszar tuż za uchem lub w zgięciu łokcia. Po wyschnięciu preparatu, należy odczekać co najmniej 24 godziny i obserwować reakcję skóry. Jeśli nie zauważymy niepokojących objawów, możemy przystąpić do malowania.

Szczególnie ważne jest, by odpowiednio dobrać kolor do brwi. Na początku lepiej nie wybierać ciemnych kolorów, ponieważ nie wiemy jak szybko i mocno nasze włosy złapią kolor i mimo stosowania się do zaleceń opisanych na ulotce, kolor może wyjść zbyt ciemny. Można też wybrać hennę w żelu, która z reguły jest delikatniejsza i daje subtelniejszy efekt. Preparaty do domowego farbowania kosztują od kilku do kilkunastu złotych i starczają nawet na kilkanaście aplikacji.

Podczas zabiegu powinnaś przestrzegać kilku zaleceń. Przede wszystkim nie wydłużaj czasu barwienia. Podczas nakładania preparatu trzeba stosować się ściśle do zaleceń na ulotce i zachować środki ostrożności, aby henna nie dostała się do oczu. Aby uniknąć zabarwienia skóry naokoło należy posmarować ją wazeliną lub tłustym kremem, a na dolną powiekę położyć płatek kosmetyczny lub gazę. Następnie należy rozprowadzić produkt starając się jak najmniej dotykać skóry, szczególnie skóry między włoskami brwi, aby efekt był jak najbardziej naturalny. W zależności od marki preparatu, należy trzymać go na rzęsach i brwiach od 5 do 10 minut i zmyć mokrym wacikiem.

Efekt barwienia!

Efekty farbowania powinny utrzymać się przez 3-4 tygodnie na rzęsach i do 2 tygodni na brwiach. Henna nie jest szkodliwa i nie osłabia włosów, można powtarzać zabieg jak tylko efekty przestaną być widoczne. Jest to zmywalna farba, dlatego jeśli ci się nie spodoba uzyskany efekt, to śmiało możesz się jej pozbyć z pofarbowanej części ciała. Wystarczy codziennie stosować wodę z cytryną lub octem, która wywabia barwnik. Jeśli natomiast bardzo podobają ci się twoje nowe rzęsy i brwi to wiedz, ze zabieg musisz regularnie powtarzać. Ponieważ używanie kosmetyków do demakijażu skutecznie ja wypłukuje. W domu, po zakupie opakowania henny będziesz mogła nim zrobić nawet kilkanaście zabiegów. W salonie kosmetycznym jedno farbowanie to koszt około 20-50zł. Wszystko zależy od tego gdzie robisz koloryzację oraz jakiej jakości henną. Za te na prawdę dobrej jakości płaci się po prostu więcej, ale przynajmniej masz gwarancję, że nie uczulą cię. I nie trzeba będzie ich szybko zmywać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here